Հայաստանի այսօրվա ղեկավարությունը Ռուսաստանի գործընկերը չէ, այլ՝ հաճախորդը. Նիկոլ Փաշինյանի նախկին գլխավոր խորհրդական (Տեսանյութ)
12/11/2022 13:43
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախկին գլխավոր խորհրդական Արսեն Գասպարյանը ոչ արդյունավետ է համարում խաղաղության դարաշրջանի շուրջ Ադրբեջանի հետ բանակցությունները:
«Ես չեմ տեսնում, որ այդ գործընթացն արդյունավետ է: Չի կարող այս գործընթացն արդյունավետ լինել: Ես հասկանում եմ, որ կողմերն ուզում են լսել՝ ինչ կառաջարկի ԵՄ-ն, Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, որպեսզի կորզեն իրենց համար ամենաշահավետ սկզբունքները», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գասպարյանը:
Նրա խոսքով՝  խաղաղության օրակարգը չի կարող որևէ դրական արդյունք տալ:
Նիկոլ Փաշինյանի նախկին խորհրդականը հայտարարեց, թե այսօրվա իշխանությունը Ռուսաստանի գործընկերը չէ:
«Հայաստանի ղեկավարությունը Ռուսաստանի գործընկերը չէ, այլ՝ հաճախորդը: Երբ որ մեկ  փոքր պետություն դառնում է մեկ այլ պետության հաճախորդը, այդ հարաբերությունների մեջ գոյություն ունի հիերարխիա ու մեծ պետության որոշ շահեր կարող է սպասարկել: Դժբախտաբար, այսօր Հայաստանի ղեկավարությունը Կրեմլի գործընկերը չէ, այլ՝ հաճախորդը, կարծում եմ՝ սա լուրջ խնդիր է հայ-ռուսական հարաբերություններում», - ընդգծեց Գասպարյանը:

Сегодняшнее руководство Армении является не партнером, а клиентом России – бывший советник премьер-министра
12/11/2022 17:45
Бывший главный советник премьер-министра Никола Пашиняна Арсен Гаспарян считает неэффективными переговоры с Азербайджаном вокруг эпохи мира.
«Я не вижу, что этот процесс эффективен. Этот процесс не может быть эффективным. Я понимаю, что стороны хотят послушать, что предложат ЕС, Россия, США, чтобы выудить самые выгодные для себя принципы», - заявил в беседе с журналистами Арсен Гаспарян.
По его словам, эпоха мира не может дать какого-либо положительного результата.
Бывший советник Никола Пашиняна заявил, что сегодняшняя власть не является партнером России.
«Руководство Армении является не партнером, а клиентом России. Когда одно маленькое государство становится клиентом другого государства, то в этих отношениях существует иерархия и могут обслуживаться какие-то интересы крупного государства. К сожалению, сегодня власти Армении являются не партнером Кремля, а клиентом. Считаю, что это серьезная проблема в армяно-российских отношениях», - подчеркнул Арсен Гаспарян.