Քրիստիննե Գրիգորյանը ԵԱՀԿ ԽՎ երիտասարդ պատվիրակների հետ հանդիպմանը խոսել է ռազմագերիների, պատերազմական հանցագործությունների մասին
14/11/2022 18:45
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ երիտասարդ պատվիրակներին: Պաշտպանը ԵԱՀԿ ԽՎ երիտասարդ պատվիրակներին է ներկայացրել հաստատության մանդատը, անդրադարձել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին կից հասարակական խորհուրդներին, ներկայացրել խորհուրդների ձևավորման նպատակներն ու գործառույթները:
Իր խոսքում Գրիգորյանը անդրադարձել է ՄԻՊ-ի կառուցվածքին, աշխատանքների ուղղություններին, կարևորել նաև մարզային ստորաբաժանումների աշխատանքը:
Այնուհետև պատասխանել է ԵԱՀԿ ԽՎ երիտասարդ պատվիրակների հարցերին՝ սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքների, ՀՀ-ում մարդու իրավունքների մարտահրավերների, խոսքի և հավաքների ազատության, կանանց իրավունքների հետ կապված:
Պաշտպան Գրիգորյանը ներկայացրել է հրապարակված արտահերթ զեկույցները, անդրադարձել դրանցում ներկայացված փաստերին՝ խոսելով ռազմագերիների, պատերազմական հանցագործությունների, այդ թվում՝ խոշտանգումների, անմարդկային ու նվաստացուցիչ վերաբերմունքի դեպքերի մասին:
Քրիստիննե Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ ՄԻՊ-ի հրապարակած զեկույցները ներկայացվել են միջազգային կառույցներին և դերակատարներին:

Кристине Григорян рассказала молодым делегатам ПА ОБСЕ о военнопленных, военные преступлениях Азербайджана
14/11/2022 19:06
Защитник прав человека Армении Кристине Григорян 14 ноября приняла молодых делегатов Парламентской Ассамблеи (ПА) ОБСЕ. Омбудсмен представила делегатам мандат учреждения, обратилась к формированию общественных советов при Защитнике прав человека, представила цели и функции советов.
Кристине Григорян коснулась структуры офиса омбудсмена, направлений работы, отметила важность работы региональных подразделений.
Затем она ответила на вопросы молодых делегатов ПА ОБСЕ о последствиях азербайджанской агрессии 13-14 сентября, вызовах правам человека в Армении, о свободе слова и собраний, правах женщин.
Защитник прав человека представила опубликованные внеочередные доклады и содержащиеся в них факты, рассказав о военнопленных, военных преступлениях, в том числе о пытках, бесчеловечном и унижающем достоинство обращении.