Մենք նվիրված ենք խաղաղության օրակարգին. Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ողջույնի խոսքով ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ երիտասարդ պատգամավորների նիստում:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ 2018 թ. թավշյա հեղափոխության շարժիչ ուժը երիտասարդությունն էր, որն իր ձայնը բարձրացրեց հանուն ժողովրդավարական արժեքների:
«Հեղափոխությունից հետո ժողովրդավարական արժեքները մեր հիմնական առաջնահերթությունն են. արդեն իսկ աշխարհում խոսվում է հայկական ժողովրդավարության մասին», - ընդգծել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Խոսելով քաղաքական դաշտում երիտասարդների ներգրավվածությունից՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Միջխորհրդարանական միության 30 տարեկանից ցածր խորհրդարանականների սանդղակում Հայաստանը զբաղեցնում է երկրորդ տեղը: ՀՀ ԱԺ նախագահը կարևորել է  խորհրդարանական դիվանագիտությունը, ներառյալ՝ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովը որպես ԵԱՀԿ տարածաշրջանում վստահությունն ամրապնդելու հարթակ:
Անդրադառնալով սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինուժի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ լայնամասշտաբ ագրեսիայի նոր փուլին՝ Ալեն Սիմոնյանը  նշել է. «Մենք իրապես և անկեղծ նվիրված ենք խաղաղության օրակարգին, որը Հայաստանի Հանրապետության և տարածաշրջանի խաղաղ զարգացման ու համակեցության երաշխիքն է»:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պատասխանել է երիտասարդ խորհրդարանականների հարցերին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են խոսքի ազատության ամրապնդմանը, անվտանգային խնդիրների լուծմանը և ժողովրդավարական օրակարգի կետերին:

Mы привержены мирной повестке – Ален Симонян
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 13 ноября выступил с приветственным словом на заседании молодых депутатов Парламентской Ассамблеи (ПА) ОБСЕ, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер НС отметил, что движущей силой Бархатной революции 2018 г. явилась молодежь, поднявшая голос в защиту демократических ценностей.
«После революции демократические ценности – наш главный приоритет: мир уже говорит о феномене армянской демократии», - подчеркнул председатель парламента.
Касаясь вовлеченности молодежи в политическое поле, Ален Симонян отметил, что Армения занимает второе место по шкале депутатов до 30 лет Межпарламентского союза (МПС). Спикер парламента подчеркнул важность парламентской дипломатии, в том числе ПА ОБСЕ, как платформы укрепления доверия в регионе ОБСЕ.
Затронув новый этап крупномасштабной агрессии азербайджанских вооруженных сил против суверенной территории Армении 13 сентября, Ален Симонян отметил: «Мы действительно и искренне привержены мирной повестке дня, являющейся гарантией мирного развития и сосуществования Республики Армения и региона».
Ален Симонян ответил на вопросы молодых парламентариев, которые, в частности, касались укрепления свободы слова, решения проблем безопасности и демократической повестки дня.