Պաշտպանական ոլորտի ծախսերը 2023 թ. կկազմեն 506 մլրդ դրամ. Նախարար
2023 թվականի բյուջեի նախագծով ծախսերը նախատեսված են 2 տրիլիոն 590 միլիարդ դրամի չափով, ինչը 2023թ ՀՆԱ-ի 27.8 տոկոսն է, կամ 1 տոկոսային կետով ավելի, քան 2022 թվականի ճշտված բյուջեով սահմանված ծախսերն են, ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարարը՝ ներկայացնելով 2023 թվականի պետբյուջեի նախագիծը։
Նա նշեց, որ մեծ կարևորություն է տրվել պաշտպանական ծախսերին.
«Դրանք 2023 թվականին կազմելու են 506 մլրդ դրամ կամ 35 տոկոսով գերազանցելու են 2022 թ․ ճշտված բյուջեով սահմանված ծախսերը»։
Նախարարի խոսքով՝ սոցիալական ոլորտի ծախսերը կկազմեն 648 միլիարդ դրամ։
«Նախատեսվում է, որ տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքներին ուղղվող կապիտալ ծախսերի մակարդակը 2023-ին գերազանցելու է 267 մլրդ դրամը», - հայտարարեց նախարարը։

В 2023 году расходы на оборонную сферу составят 506 млрд драмов – министр финансов
В проекте государственного бюджета на 2023 год предусмотрены расходы в размере 2 трлн. 590 млрд. драмов, что составляет 27.8% ВВП в 2023 году или на 1 процентный пункт превышает расходные показатели, установленные скорректированным бюджетом 2022 года, заявил сегодня в парламенте министр финансов Армении Тигран Хачатрян, представляя проект госбюджета на 2023 год.
Он отметил, что большая важность придается оборонным расходам.
«В 2023 году оборонные расходы составят 506 млрд. драмов или на 35% превысят расходы, установленные скорректированным бюджетом 2022 года», - сказал Тигран Хачатрян.
По словам министра, расходы на социальную сферу составят 648 млрд. драмов.
«Предусматривается, что уровень капитальных расходов на экономические и социальные инфраструктуры в 2023 году превысит 267 млрд. драмов», - заявил министр.