Հայաստանի սահմանագծի տարբեր ուղղություններով, թեև դանդաղ, բայց որոշակի լարվածության աճի դինամիկա է դրսևորվում. կան որոշակի տեղաշարժեր. Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)
17/11/2022 12:09
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը պնդում է՝ Արցախի հետ կապված գործընթացում գլխավորը ինքնորոշման իրավունքի հետ կապված սկզբունքն է։
Սա, սակայն, ըստ նրա, որևէ ձևով բանակցությունների գործընթացում չի շոշափվում։
«Սա այն պարագայում, երբ տարիներ շարունակ դա ընդունված է եղել ոչ միայն փաստաթուղթ, այլ նաև ընդունված է եղել Ադրբեջանի կողմից», - ԱԺ-ում ճեպազրույցների ժամանակ ասաց Աբրահամյանը։
Պատգամավորն ասաց, թե տարբերակը, որ Արցախի հարցը թողնվում է սերունդներին, պետք է հասկանալ՝ եթե գործընթացը մնում է, արդյո՞ք դա թույլ է տալիս անվտանգություն ապահովել տարածաշրջանում։
«Դա չի ստացվելու, որովհետև այսօր իրավիճակը դա է ցույց տալիս», - նշեց նա։
Տիգրան Աբրահամյանի խոսքով՝ Ադրբեջանն իր դիրքորոշումն արտահայտում է սահմանագծում ու դա տեղի է ունենում ոչ միայն Հայաստանի հետ առաջնագծի տաբեր ուղղություններով, այլ նաև Արցախում։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարն ասաց, թե Հայաստանի սահմանագծի տարբեր ուղղություններով, թեև դանդաղ, բայց որոշակի լարվածության աճի դինամիկա է դրսևորովում. կան տեղային առումով որոշակի շարժեր, որոնց վերջնանպատակն այս պահին դժվար է ասել։
«Այն, որ վերջին երկու-երեք շաբաթվա ընթացքում առաջնագծի տարբեր ուղղություններով ադրբեջանական կողմը գծագրված ու հստակ նախատեսված սադրանքներ է հրահրում, դա ակնհայտ է։ Ադրբեջանը տարբեր նպատակներ ունենալով՝ իրավիճակն առաջնագծում աստիճանաբար տաքացնում է», - նշեց նա։
Աբրահամյանն ասաց, թե տեղաշարժը հիմնականում այն հատվածներում է, որտեղ սեպտեմբերին Ադրբեջանն ագրեսիա կիրառեց. ամբողջ ճակատով չէ, տեղային մեկ-երկու ուղղությամբ է։

В различных направлениях границы наблюдается динамика роста напряженности, есть локальные передвижения – Тигран Абрамян
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян утверждает, что главное в процессе по вопросу Арцахом – это принцип права на самоопределение народов.
Однако, по его словам, этот вопрос никоим образом не обсуждается в переговорном процессе.
«Это в том случае, когда на протяжении лет этот принцип не только был зафиксирован в документах, но и принят со стороны Азербайджана», - заявил сегодня на брифинге депутат.
Что касается того варианта, что вопрос определения статуса Арцаха следует оставить будущим поколениям, то депутат отметил, что нужно понять: если процесс остается, то позволяет ли это обеспечить безопасность в регионе.
«Это не получится, поскольку сегодняшняя ситуация демонстрирует это», - отметил.
По словам Тиграна Абрамяна, Азербайджан выражает свою позицию на границе и демонстрирует это не только в различных направлениях передовой линии с Арменией, но и в Арцахе.
Секретарь фракции «Честь имею» сказал, что в различных направления линии границы, хоть и медленно, но наблюдается динамика роста напряженности, есть локальные передвижения, конечную цель которых пока сложно сказать.
«Очевидно то, что в течение последних двух-трех недель азербайджанская сторона провоцирует на различных направлениях границы четкие и спланированные провокации. Азербайджан постепенно накаляет обстановку на границе, преследуя различные цели», - отметил он.
Абрамян сообщил также, что передвижения зафиксированы в основном на тех участках, где со стороны Азербайджана в сентябре была развязана агрессия.