Գնիշիկում նոր ջրընդունիչ է գործարկվել
Վիվա-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), Վայոց ձորի մարզի Գնիշիկ համայնքում տևական ժամանակ՝ յոթ տարի, տարբեր ծրագրեր են իրականացրել: Գործընկեր կազմակերպություններին հաջողվել է կայուն զարգացման արդյունավետ մոդել կիրառել «Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրում ընդգրկված այս բնակավայրում: Գնիշիկում նոր ջրընդունիչը գործարկելու նպատակով կազմակերպված շրջայցն սկսվել է արդյունավետ գործընկերությունը խորհրդանշող ծառատունկով:
Միջոցառմանը մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների հիմնադրամի հիմնադիր-տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը,  Վայոց ձորի մարզպետ Արարատ Գրիգորյանը, Արենի համայնքի ղեկավար Հուսիկ Սահակյանն ու համայնքի բնակիչները։
Սահմանամերձ Գնիշիկում բնական աղբյուրի ջրային ռեսուրսները նախկինում ամբողջ ծավալով չեն օգտագործվել։ Բնակչությանը խմելու ջրի բավարար քանակով և որակով ապահովելը գրեթե անհնար է եղել:  Տարածքում, ժամանակին որպես ջրընդունիչ ծառայած մետաղական ձագարաձև պատրաստվածքն արդեն հիշողություն է դարձել: Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ՝ ամիսներ առաջ Գնիշիկում նոր ջրընդունիչ է կառուցվել:
Վերջերս մեկնարկած շինարարությունն ավարտվել է ցանկալի արդյունքով.  ժամանակակից աղբյուրակապ-ջուրընդունիչ համակարգն, ի տարբերություն նախկինում եղածի, հավաքում է աղբյուրի ամբողջ ջրաքանակը, ձնհալի և անձրևների ժամանակ ապահովագրված է կեղտոտվելու հավանականությունից: Խմելու ֆիլտրված ջուրն անցնում է նոր կառուցված ջրագծով և հասնում է մայր ջրատար: Գնիշիկ և Մոզրով բնակավայրերին մատակարարվող ջրի քանակը վայրկյանում ավելացել է 2-3 լիտրով: Այժմ Գնիշիկում կա շուրջօրյա  ջրամատակարարում, իսկ Մոզրովում, ամռան ամիսներին հնարավոր կլինի եղած մատակարարումն ավելացնել երեք ժամով։ Երկու գյուղում իրականացված ջրամատակարարման արդիականացումը թույլ կտա խնայել նախկինում վատնվող ջրի ծավալը:
«Ջրամատակարարման համար ստեղծված ներքին ցանցերը բնական ռեսուրսներից խնայողաբար օգտվելու հնարավորություն են տալիս: Մեր գործընկերների հետ ձգտում ենք ենթակառուցվածքների զարգացմանը զուգահեռ հրաժարվել ուղղակի սպառող լինելուց: Այն, ինչ այստեղ իրականացվել է տարիների ընթացքում, տարբեր ծրագրերի միջոցով, երկարաժամկետ արդյունք է ապահովելու: Եթե փորձենք գնահատել արվածը, ապա կարող ենք արձանագրել, որ Վիվա-ՄՏՍ-ի ներկայացրած լուծումները կարևոր բաղադրիչ են ապահովել. հնարավորության դեպքում ենթակառուցվածք ստեղծել՝ նոր տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով: LED լուսարձակներով աշխատող էներգախնայող համակարգի, մարդ-վայրի կենդանի հակասությունը մեղմելու համար ներդրված «էլեկտրական հովիվների» օրինակը ասվածի վկայությունը կարող է լինել: Հեռավոր մարզերի կենսակերպը ժամանակակից աշխարհի տեմպերին փոքր-ինչ մոտեցնելու համար հետևողական աշխատանք և ջանքեր են հարկավոր»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Գնիշիկում՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) տարիների գործընկերության արդյունքները զգալի են նաև ոռոգման ջրի և ժամանակակից, էներգախնայող LED լուսատուներով գործող արտաքին լուսավորության համակարգերի ներդրման հարցում: Գյուղում յուրաքանչյուր տնամերձի համար տեղադրվել է առանձին ծորակ՝ հեշտ և առանց ջրի հոսակորուստի ոռոգում իրականացնելու համար:
2015թ.-ից մինչև օրս, Գնիշիկում և Մոզրովում լուսավորվել է մոտավորապես 2300 մետր ճանապարհ, տեղադրվել ավելի քան 68 LED լուսարձակ: Խնայված ռեսուրսներն ու տնտեսված միջոցներն ուղղվել են համայնքային բյուջե՝ այլ խնդիրների կարգավորման նպատակով:
«Հիմնադրամի ու Վիվա-ՄՏՍ-ի համագործակցությունը Գնիշիկ համայնքում կարևորվում է նաև նրանով, որ իրականացվող յուրաքանչյուր նախագծի հիմքում դրված են երկարատևությունն ու կայուն զարգացման մոտեցումները։ Դրանք ենթադրում են բնական ռեսուրսների կայուն ու խնայողաբար օգտագործումը։ Իհարկե, այս ընթացքի անբաժան մասն է նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը, քանի որ առանց դրա անհնարին է կայունության հասնել. լինի դա, թե՛ խմելու և ոռոգման ջրի, թե՛ էլեկտրական հոսանքի օգտագործման օպտիմալացումն ու սպառվող քանակի նվազեցումը` տարբեր տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով։ Տարեց տարի, կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցության հետևանքով, մենք ականատես ենք լինում բնական ջրի աղբյուրների սակավությանն ու չորացմանը։ Այդ առումով, շատ կարևոր է բնական ռեսուրսների արդյունավետ կառավարումը՝ ճիշտ կերպով դրանց կենտրոնացումն ու օգտագործումը», - ասել է Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը:
Գործընկեր կազմակերպություններն իրականացրել են նաև գյուղատնտեսական ու բնապահպանական ծրագրեր: Գյուղին տրամադրվել է նոր սերնդի այգեգործական ու գյուղատնտեսական տեխնիկա․ խոտհնձիչ, խոտի հակավորման մեխանիզմ, նոր թրթուրավոր տրակտոր՝ իր կցամասերով, որը ձմռան ամիսներին կատարում է նաև ձնհավաք ֆունկցիա։ Իսկ այգիները վայրի կենդանիների հնարավոր ներխուժումից պաշտպանելու համար՝ նվիրաբերել են շարժական էլեկտրական հովիվ համակարգեր։
Համայնքներում կայուն զարգացմանը նպաստելու՝ գործընկերների ձգտումը ցանկալի արդյունք է տալիս: Գյուղում ընդլայնվում  են տնամերձ տարածքները, ավելանում է բնակիչների և «Գնիշիկ այցելուների կենտրոն» ժամանող հյուրերի թիվը:

For over seven years, Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) have been jointly implementing various projects Vayots Dzor’s Gnishik community. In the said settlement, which is engaged in the FPWC’s "Network of Eco-Villages” program, the two partner-organizations have managed to successfully apply an effective sustainable development model. The tour-visit to Gnishik initiated to inaugurate the installation of a new water-collector started off with a symbolic tree-planting that signified the fruitful cooperation between the organizations.
Viva-MTS General Director Armen Avetisian, Founder-Director of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) Ruben Khachatryan, Governor of Vayots Dzor Marz/Region Ararat Grigoryan, the Head of Areni Community Husik Sahakyan, and the community residents took part in the event.
In the past, the water resources coming from the natural spring of the bordering Gnishik community have not been fully used. It was almost impossible to provide the population with sufficient amounts and quality of drinking water. The metal funnel-shaped tool, that once served as a water-collector, has already vanished into thin air. Months ago, with support of Viva-MTS, Gnishik received a new water-collector.
The construction that was launched several months ago has been successfully completed; this up-to-date water intake system, unlike the previous one, amasses all the water from the natural spring. It also eradicates the possibility of the water contamination during snowmelt and heavy rains. The filtered tap water passes through the newly built pipeline to reach the main aqueduct. The amount of water supplied to Gnishik and Mozrov settlements has increased by 2-3 liters per second. Currently, Gnishik enjoys round-the-clock access to drinking water/running water, while in Mozrov, it has become possible to upsurge the existing supply by three hours during the summer months. The modernization of water system program will let rationalize the consumption and save up large quantities of water (wasted in the past).
“The inner networks created for water supply give a chance to be mindful at using natural resources. We strive to refrain from being pure consumers as we develop infrastructures with our partners. Anything that has been done over years here through a range of programs will be yielding long-term results. If we attempt to look back at what has been done, we can say for sure: the solutions by Viva-MTS have ensured a fundamental element – to create infrastructures incorporating technologies wherever that seems possible. The energy-saving system working on LED lamps, or the electric fences introduced to mitigate the conflict between humans and wildlife may serve as good examples. Making lifestyles of people in remote regions closer to the rhythm of life in the modern world requires hard work and consistency,” Viva-MTS General Director Armen Avetisian said.
The long-lasting/years’ partnership between Viva-MTS and FPWC in Gnishik has produced also significant results in other cooperation areas such as the modernization of irrigation system, and the installation of energy-saving LED outdoor lighting system. A separate faucet has been installed at each village household to ensure easy and water-waste-free irrigation.
Since 2015, approximately 2,300 meters of roads have been illuminated in Gnisik and Mozrov, with more than 68 outdoor LED floodlights installed in the area. The conserved resources and saved up funds were directed to the municipal budget for resolving of other problems/issues.
"The cooperation between FPWC and Viva-MTS in this community is important also because every implemented project is long-lasting and is based on sustainable development approaches.
This implies the application of sustainable and rational use of natural resources. Introduction of new technologies is its integral part, otherwise, the achievement of sustainability would
not be feasible/it would be impossible to achieve sustainability - be it in the optimization of the use of both drinking and irrigation water, and electricity, and the reduction of the consumed amounts
through the use of various technologies.
Year after year, as a result of the negative impacts of climate change, we are witnessing the scarcity and drying up of natural water sources. In that sense, it is crucial to manage the natural resources
effectively, to centralize and use them properly/in a proper way”, - said Ruben Khachatryan, the Founder-Director of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC).
The organizations have also partnered over other/different agricultural and environmental projects. Due to their joint efforts, the villagers received new generation gardening and agricultural equipment such as the lawnmower, grass rake machine, new crawler tractor along with its spare parts, which, during the winter months, also helps remove snow. In order to protect the gardens/orchards from a possible invasion of wild animals, a portable ‘electrical shepherd’ system has been donated to the community.
The partnering organizations’ efforts aimed to promote sustainable development in the communities are yielding the desired results. The territories adjacent to the village houses are expanding, In the village, the number of residents as well as the guests arriving at the "Gnishik Visitor Center" is growing.