Չինաստանի դեսպանը վերահաստատեց իր պատրաստակամությունը` աջակցել հայ ժողովրդին. Թովմասյան
Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանատանը ունեցա շատ կարևոր հանդիպում Արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Յուն Ֆանի հետ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը։
«Դեսպանին տրամադրեցի փաստահեն տեղեկություն Ադրբեջանի` 2022 թվականի սեպտեմբերի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով իմ ծննդավայր Վարդենիսի տարածաշրջանի սահմանամերձ բնակավայրերում տեղի բնակիչների կորուստների վերաբերյալ։
Դեսպանը, անդրադառնալով Հայաստանի և Չինաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Չինաստանի տրամադրած օժանդակությանը, վերահաստատեց իր պատրաստակամությունը` աջակցել հայ ժողովրդին։
Քննարկեցինք նաև փոխադարձ հետաքրքրության այլ հարցեր և շեշտադրեցինք, որ մեր երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև առկա հարաբերություններն ամուր հիմք են` համագործակցության զարգացման և նոր ծրագրերի իրականացման համար», - գրել է պատգամավորը։

Посол Китая подтвердил свою готовность оказать содействие армянскому народу – Тагуи Товмасян
Провела очень важную встречу с Чрезвычайным и Полномочным послом Китая в Армении Фан Юном, сообщила на своей странице в Facebook председатель постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян.
«Предоставила послу доказательную информацию о потерях жителей в моем родном приграничном населенном пункте Варденисе в результате сентябрьской агрессии Азербайджана.
Посол, обратившись к предоставленной Китаем после установления дипломатических отношений между Арменией и Китаем помощи, вновь подтвердил свою готовность содействовать армянскому народу.
Обсудили также другие вопросы, представляющие взаимный интерес, отметили, что существующие между нашими дружескими народами отношения являются крепкой основой для развития сотрудничества и реализации новых программ», - написала депутат.