«Ժողովուրդ». ՀՀ Սահմանադրական դատարանում իրավիճակ է փոխվելու
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ՀՀ Սահմանադրական դատարանում իրավիճակ է փոխվելու: «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ դեկտեմբերի 10-ից հետո բարձր դատարանին հրաժեշտ են տալիս ՍԴ անդամներ Արևիկ Պետրոսյանն և Աշոտ Խաչատրյանը, որոնք ՍԴ անդամ են ընտրվել նախկին իշխանության օրոք և հիմա նրանց պաշտոնավարման 12 տարին լրանալու հիմքով՝ դեկտեմբերի 10-ին հեռանալու են:
Նրանց կփոխարինեն ներկայիս քաղաքական իշխանության «սրտի դատավորներ» Սեդա Սաֆարյանը և Հովակիմ Հովակիմյանը, որոնք սեպտեմբերի 15-ին ԱԺ-ի կողմից 65 ձայներով ընտրվեցին ՍԴ անդամներ: Նկատենք, որ Հովակիմ Հովակիմյանը ներկայումս զբաղեցնում է ՀՀ նախագահի նստավայրի իրավաբանական վարչության պետի պաշտոնը: Սեդա Սաֆարյանը Մարտի 1-ի գործով տուժողի ներկայացուցիչն է՝ փաստաբան։ Ավելին՝ «Ժողովուրդ » օրաթերթի տեղեկություններով ՍԴ-ում քննվող որոշ գործեր կանգ են առել ու, ըստ լուրերի, սպասում են նոր անդամների գալուն, որը թույլ կտա ձևավորել միատեսակ դիրքորոշում՝ կոլեգիալ որոշումներ կայացնելու համար»։

«Жоховурд»: В Конституционном суде изменится ситуация
Газета «Жоховурд» пишет, что в Конституционном суде изменится ситуация. По сведениям издания, с 10 декабря с высоким судом распрощаются члены Конституционного суда Аревик Петросян и Ашот Хачатрян, которые были избраны членами КС во время прежней власти и 10 декабря покинут суд на основании истечения срока полномочий (12 лет).
Их заменят ″любимые″ судьи нынешней власти Седа Сафарян и Оваким Овакимян, которые 15 сентября были избраны 65 голосами ″за″ судьями КС. Отметим, что Оваким Овакимян сейчас занимает должность начальника юридического управления президента Армении. Седа Сафарян – представитель пострадавших по делу 1 марта, адвокат. Более того, по нашим сведениям, рассмотрение дел в Конституционном суде приостановлено, и по слухам, там ждут прихода новых членом, что позволит сформировать единое мнение для принятия коллегиальных решений», - пишет газета