«Հրապարակ». Ինչ որոշում կկայացվի ՀԱՊԿ նիստում Հայաստանին համատեղ օժանդակություն ցուցաբերելու հարցով
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Հայաստան այցին ընդառաջ վերջին օրերին իշխանական լրատվամիջոցները, բառի բուն իմաստով, տեռոր են կազմակերպել` իշխանական, մերձիշխանական շրջանակների ներկայացուցիչների կարծիքներն են հրապարակում առ այն, որ ՀԱՊԿ-ը չի կատարել Հայաստանի նկատմամբ ունեցած պարտավորությունները և սեպտեմբերի 13-ին ռազմական և այլ աջակցություն չի ցուցաբերել։ Զուգահեռ՝ արևմտամետի քողի տակ ծվարած իշխանության հաճախորդներն են հայտարարություններ անում հակապուտինյան ցույցերի մասին՝ հույս ունենալով, որ այսօր Երևանում սպասվող ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նիստից կկորզեն Հայաստանի վերաբերյալ դրական որոշում։
Հիշեցնենք. ՀԱՊԿ նիստում այսօր պետք է քննարկվի արդեն 2 ամսից ավելի Երևանից ստացված դիմումի ճակատագիրը՝ Հայաստանին համատեղ օժանդակություն ցուցաբերելու հարցով։ Մինչդեռ, դատելով ռուս բարձրաստիճանների հայտարարություններից, հայկական ակնկալիքները չեն արդարանա։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտությունը, իմ կարծիքով, չի մտնում ՀԱՊԿ իրավասության մեջ, անդամ երկրներից յուրաքանչյուրն ինքնուրույն է որոշում իր վերաբերմունքը դրան», - նիստի նախօրեին Аргументы и факты-ի հետ զրույցում հայտարարել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Կոնստանտին Կոսաչովը՝ պատասխանելով հարցին, թե կարո՞ղ են արդյոք ՀԱՊԿ-ն ու Ռուսաստանն Ադրբեջանի հետ հակամարտության հարցում Հայաստանին ավելի եռանդուն՝ նախևառաջ ռազմական օգնություն տրամադրել։ Իսկ ՀԱՊԿ կանոնադրությո՞ւնն ինչ է ասում նման դեպքերի մասով. ռուսաստանցի պաշտոնյան հարկ չի համարել անդրադառնալ»։

«Грапарак»: Какое решение будет принято на заседании ОДКБ по вопросу оказания совместной помощи Армении
23/11/2022 10:29
Газета «Грапарак» пишет, что в преддверие визита президента РФ Владимира Путина в Армению провластные СМИ в последние дни организовали террор, в буквальном смысле этого слова: публикуют мнения представителей власти, околовластных кругов о том, что ОДКБ не выполнила своих обязательств перед Арменией и 13 сентября не оказала военной и другой помощи. Параллельно с этим, клиенты власти под вывеской прозападных сил выступают с заявлениями об антипутинских митингах, в надежде выудить положительное решение относительно Армении на предстоящем сегодня заседания Совета коллективной безопасности в Ереване.
Напомним, сегодня на заседании ОДКБ должна обсуждаться судьба полученного уже более 2 месяцев заявления Еревана по вопросу оказания совместной помощи Армении. Между тем, судя по заявлениям российских высокопоставленных лиц, армянские надежды не оправдаются.
«Конфликт между Азербайджаном и Арменией не относится к компетенции Организации Договора о коллективной безопасности. Каждая из стран ОДКБ определяет свое отношение к проблеме самостоятельно», - заявил вице-спикер Совета Федерации России Константин Косачев в интервью изданию «Аргументы и Факты» в ответ на вопрос о том, может ли ОДКБ и Россия оказать Армении более энергичную поддержку в конфликте с Азербайджаном, прежде всего, военную.
Однако, российский чиновник не посчитал нужным обратиться к тому, что говорит Устав ОДКБ по части подобных случаев,», - пишет газета.