Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորումը ՀԱՊԿ-ում Բելառուսի նախագահության առաջնահերթություններից է․ Լուկաշենկո
23/11/2022 20:04
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Երևանում ընթացող ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորումը ՀԱՊԿ-ում Բելառուսի նախագահության առաջնահերթություններից է, հայտնում է БелТА գործակալությունը։
«Կան նրբերանգներ, և միգուցե՝ լուրջ ներբերանգներ, բայց մենք կարող ենք այս հակամարտությունը, որը կարող է նորից բռնկվել, հիմնովին կարգավորել հիմա»,- ասել է Լուկաշենկոն։
Իրադարձության այսպիսի զարգացումը, Լուկաշենկոյի խոսքով, հնարավոր է միայն «առաջին հերթին՝ Հայաստանի և, բնականաբար, Ադրբեջանի ղեկավարության ցանկության դեպքում»։
«Դա (հակամարտության կարգավորումը-խմբ․) Բելառուսի նախագահության առաջնահերթություններից մեկն է։ Մենք չպետք է աչք փակենք դրա վրա։ Կկարողանանք մենք լուծել այս խնդիրը, թե ոչ, բայց այն պետք է լինի ՀԱՊԿ ուշադրության կենտրոնում»,- ասել է Լուկաշենկոն։

Лукашенко: Урегулирование конфликта между Арменией и Азербайджаном – один из приоритетов белорусского председательства в ОДКБ
23/11/2022 20:20
Президент Беларуси Александр Лукашенко считает необходимым приложить все усилия, чтобы урегулировать конфликт между Арменией и Азербайджаном. Об этом он заявил в Ереване на сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ в узком составе, передает корреспондент БЕЛТА.
«Да, есть нюансы. И серьезные, может быть. Но мы можем этот конфликт, который может разгореться опять, в корне урегулировать сейчас. При желании прежде всего руководства Армении. Ну и естественно Азербайджана. Кстати, я буду об этом говорить», - заявил президент Беларуси.
По его словам, это один из приоритетов белорусского председательства.
«Мы не должны закрывать на это глаза. Сможем мы решить эту проблему или нет, но это должно быть в центре внимания ОДКБ», - подчеркнул Лукашенко.