Սկսվել է երեկ հայկական կողմին փոխանցված դիերի նույնականացման գործընթաց. նշանակվել են փորձաքննություններ
29/11/2022 15:29
Նոյեմբերի 28-ին հակառակորդի կողմից հայկական կողմին է վերադարձվել 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ին ին Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ իրականացված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում զոհված և առ այսօր Ադրբեջանի տիրապետության և վերահսկողության ներքո գտնված ՀՀ զինված ուժերի 13 զինծառայողների դիեր։
ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը տեղեկացնում է, որ նշված ագրեսիան իրականացնելու փաստի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔ գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի և 149-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացվում են վերոնշյալից բխող անհրաժեշտ միջոցառումներ։
«Մասնավորապես, արդեն սկսվել է դիերի նույնականացման գործընթաց, նշանակվել են դատաբժշկական և դատագենետիկական փորձաքննություններ։
Իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և վարույթային գործողություններ»,- նշել է Աբրահամյանը։

Начался процесс опознания переданных армянской стороне тел военнослужащих: назначены экспертизы
Начался процесс опознания тел армянских военнослужащих, назначены судебно-медицинская и судебно-генетическая экспертизы, сообщает пресс-секретарь СК Армении Гор Абрамян.
28 ноября противник вернул армянской стороне тела 13 военнослужащих, погибших в ходе военной агрессии, совершенной вооруженными силами Азербайджана против территориальной целостности и суверенитета Республики Армения 13-14 сентября 2022 г., которые по сей день находились у азербайджанской стороны.
Гор Абрамян сообщил также, что по факту совершенной агрессии в Главном военном следственном управлении СК Армении возбуждено уголовное дело по признакам пункта 2 части 1 статьи 140 и части 1 статьи 149 Уголовного кодекса Армении, в рамках которого . осуществляются вытекающие из вышеуказанного необходимые мероприятия.
«Проводятся необходимые следственно-процессуальные действия», - отметил пресс-секретарь Следственного комитета.