Հայաստանը միացել է Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիներ» ևս մեկ ծրագրի
Հայաստանի ազգային պատկերասրահը միացել է «Իմպրեսիոնիզմի ուղիներ» նախագծին, որով ընդլայնվում է Հայաստանի ներգրավվածությունը Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիներ» ծրագրին:
Նոյեմբերի 29-ին «Իմպրեսիոնիզմի ուղիների» գլխավոր ասամբլեայի նիստում Հայաստանի ազգային պատկերասրահը պաշտոնապես ընտրվել է նախագծի անդամ։
Այս համագործակցությունը նոր հնարավորություններ է ստեղծում եվրոպական մշակութային համայնապատկերում հայկական մշակույթի հանրահռչակման, միջմշակութային երկխոսության և համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման համար:
Նշենք, որ «Մշակութային ուղիներ» ծրագիրը մեկնարկել է 1987 թվականին՝ Եվրոպայի Խորհրդի կողմից: Ծրագրի նպատակն է ստեղծել մշակութային երկխոսության հարթակ՝ նպաստելով բնության և մշակութային ժառանգության պահպանությանը և առաջընթացին՝ որպես մշակութային, սոցիալական կայուն զարգացման կարևորագույն գործոնի՝ միաժամանակ ցույց տալով, թե ինչպես է եվրոպական տարբեր երկրների մշակութային ժառանգությունը նպաստում համընդհանուր մշակութային ժառանգության պահպանությանը և տարածմանը:
Հայաստանը միացել է Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիներ» ընդլայնված մասնակի համաձայնագրին 2015 թվականին և այս պահին ներառված է «Գինու» (Iter Vitis) և «Իմպրեսիոնիզմի» ուղիներում:

Армения присоединилась к еще одному проекту программы Совета Европы «Культурные маршруты»
Национальная галерея Армении присоединилась к проекту «Пути импрессионизма», которым расширяется участие Армении в программе Совета Европы «Культурные маршруты».
Национальная галерея Армении официально была избрана участником проекта на состоявшемся 29 ноября заседании Генеральной Ассамблеи «Пути импрессионизма».
Это сотрудничество создаст новые возможности для популяризации армянской культуры в европейском культурном пространстве, реализации новых совместных программ и межкультурного диалога.
Отметим, что программа «Культурные маршруты» была основана Советом Европы в 1987 году. Цель проекта – создать платформу культурного диалога, содействуя сохранению и развитию культурного наследия как важного фактора культурного и социального устойчивого развития, и одновременно продемонстрировать, как культурное наследие различных стран Европы способствует сохранению и распространению общего культурного наследия.
Армения присоединилась к расширенному частичному соглашению о культурных маршрутах Совета Европы в 2015 году и в настоящее время участвует в винном маршруте (Iter Vitis) и маршруте импрессионизма.