Թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունները Հայաստանին ճնշելու գործիք են. Արթուր Խաչատրյան (Տեսանյութ)
Թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունները Հայաստանին ճնշելու գործիք են, այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
«Այս իշխանություններին թվում է, որ, զիջելով Արցախը, կկարողանան փրկել Հայաստանը, բայց դա այդպես չէ, որովհետև Ադրբեջանի նպատակը միայն Արցախը չէ, այլ, նախևառաջ Սյունիքը, ապա նաև՝ ամբողջ Հայաստանը», - ասաց նա:
Արթուր Խաչատրյանը կարծում է, թե ճնշումները կմեծանան նաև Լաչինի միջանցքի հատվածում: «ՀՀ իշխանությունները, երբ ստորագրեցին նոյեմբերի 9-ի խայտառակ փաստաթուղթը, նոյեմբերի 10-ից արդեն պետք է աշխատեին նոր Լաչինի միջանցքի կառուցման ուղղությամբ, ոչ թե ձեռքերը ծալած նստեին: Չմոռանանք, որ դա միայն ճանապարհ չէ, այդտեղով են անցնում գազամուղը և հոսանքի գծերը, հեռախոսային և ինտերնետային կապը: Դրանք չտեղափոխեցին ու այդ լծակը տվեցին Ադրբեջանին», - նշեց նա:
Հարցին, թե ի՞նչ պետք է անի այսօր իշխանությունը՝ Խաչատրյանն արձագանքեց. «Պետք է հրաժարվեն ամեն անգամ Ադրբեջանի զիջումներին տրվելուց, կարողանան բանակը հզորացնել, ոչ թե ասել՝ «փողը տվել ենք, զենքը չեն տվել»։ Պետք է կարողանան մոբիլիզացնել միջազգային հանրությանը, որովհետև մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանը որևէ գործուն աջակցություն չի ստանում»:
Նա ընդգծեց, թե այն զենքը, որ Փաշինյանը գնել էր, մասնավորապես, «ՍՈՒ-30» ինքնաթիռները, այդպես էլ պատերազմի ժամանակ մեկ րոպե անգամ չօգտագործվեցին:
«Դրանից հետո էլ, իր ասելով, հարյուրավոր միլիոններ տվել է, զենքերը չեն եկել: Հետևաբար, կռվել ենք այն զենքով, որը գնվել է նախկինում: Նախկինում կոնսերվի բանկաներով դիրքերը պահում էին, հիմա կոնսերվի բանկաները չկան, դիրքերն էլ չկան», - ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը:

Артур Хачатрян: Турецко-азербайджанские военные учения – инструмент давления на Армению
Турецко-азербайджанские военные учения – инструмент давления на Армению, заявил сегодня депутат парламента от фракции «Армения» Артур Хачатрян в беседе с журналистами.
«Этим властям кажется, что сдав Арцах, смогут спасти Армению. Но это не так, поскольку целью Азербайджана является не только Арцах, но и прежде всего Сюник, а затем также вся Армения», - сказал депутат.
Артур Хачатрян считает, что давление на участке Лачинского коридора также увеличиться. «После того как власти Армении подписали позорный документ от 9 ноября, они уже с 10 ноября должны были заняться строительством нового Лачинского коридора, а не сидеть сложа руки. Не забывайте, что это не только дорога, по коридору проходят газопровод и линии электропередачи, телефонная связь и интернет-связь. Они не перенесли эти важные коммуникации, тем самым дав рычаги Азербайджану», - отметил он.
На вопрос, что сегодня должны сделать власти, Артур Хачатрян ответил: «Они должны отказаться каждый раз поддаваться давлению Азербайджана, должны усилить армию, а не говорить: ″заплатили деньги, а оружие не поставили″. Должны суметь мобилизовать международное сообщество, поскольку мы видим, что Армения не получает какой-либо действенной поддержки».
Он также подчеркнул, что то оружие, которое закупил Пашинян, в частности, истребители СУ-30, так и не были использованы во время войны.
«А после этого, по его словам, он заплатил сотни миллионов, но оружие не было поставлено. Следовательно, мы сражались тем оружием, которое было закуплено в прошлом. В прошлом на позициях использовались  жестяные консервные банки, а сейчас консервных банок нет, но позиций тоже нет», - сказал оппозиционный депутат.