Իրավիճակը փխրուն է. ԼՂ  հայության վրա շարունակում են կրակել, նրանց ենթարկում են տարատեսակ ճնշումների. Արարատ Միրզոյան (Տեսանյութ)
07/12/2022 16:54
Իրավիճակը փխրուն է. ԼՂ հայության վրա շարունակում են կրակել, նրանց ենթարկում են տարատեսակ ճնշումների. Արարատ Միրզոյան (Տեսանյութ)
Լաչինի միջանցքի փակումը նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կոպտագույն խախտում կլիներ, Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Նա ասաց, թե ռուս խաղաղապահների հետ բանակցության արդյունքում հարցն արագ հարթվել է:
«Կարծում եմ, որ  կողմերը կարող են իրար նկատմամբ  դժգոհություններ կամ առաջարկներ ու  պահանջարկներ ներկայացնել միայն այն պայմանավորվածությունների շրջանակում, որոնք ձեռք են բերվել ու արձանագրվել են բոլոր կողմերի կողմից: Իրավիճակը փխրուն է, հարցերը կարգավորված չեն ու նոր պահանջների ներկայացումը կարող է  ուղղված լինել իրավիճակի սրացմանը, միտումնավոր, թե ոչ միտումնավոր՝ արդեն մեկնաբանությունների հարց է», - ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ Հայաստանը ԼՂ տարածքում չունի որևէ զինված կազմավորում:
«ՊԲ-ի անվանումն ինքնին հուշում է այն մասին, որ բանակի առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայության պաշտպանությունն է ու սա այսօր, առավել քան երբևէ, պահանջված է: ԼՂ հայության վրա շարունակում են կրակել, նրանց ենթարկում են տարատեսակ ճնշումների, գազն են փակում:  Երբ որ կվերանա ԼՂ հայության էթնիկ զտումների վտանգը, այն ժամանակ, կարծում եմ, ԼՂ հայությունը կկարողանա քննարկել հնարավոր այլ սցենարներ։ Այս պահին կարող ենք արձանագրել, որ գոյաբանական վտանգը կա», - ասաց Արարատ Միրզոյանը:

Ситуация хрупкая: в армян Нагорного Карабаха продолжают стрелять, их подвергают различному давлению – Арарат Мирзоян
07/12/2022 17:32
Закрытие Лачинского коридора будет грубейшим нарушением заявления от 9 ноября, заявил сегодня в парламенте министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
Он отметил, что в результате переговоров с российскими миротворцами вопрос был урегулирован.
«Я считаю, что стороны могут предъявлять претензии, требования или предложения друг другу только в рамках тех договоренностей, которые достигнуты и зафиксированы всеми сторонами. Мы должны признать, что ситуация хрупкая, вопросы не урегулированы, и предъявление новых требований может быть направлено на обострение ситуации, намеренно или непреднамеренно, это уже вопрос комментариев», - сказал глава МИД Армении.
Арарат Мирзоян сказал, что территории Нагорного Карабаха нет каких-либо вооруженных формирований Армении.
«Название ″Армия обороны″ само по себе говорит о том, что миссия армии в защите армян Нагорного Карабаха и сегодня это востребовано как никогда раньше. В армян Нагорного Карабаха продолжают стрелять, их подвергают различному давлению, перекрывают газ. Когда угрозы этнической чистки армян Нагорного Карабаха исчезнут, тогда, на мой взгляд, армяне Нагорного Карабаха смогут обсудить другие возможные сценарии. На данный момент можем констатировать, что есть экзистенциальная угроза», - сказал Арарат Мирзоян.