Արևմուտքը խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ որևէ տեքստ չի առաջարկել Հայաստանին. Արմեն Գրիգորյան
Խաղաղության պայմանագրի տեքստի երկու տարբերակ կա, մեկն առաջարկել է Ռուսաստանի Դաշնությունը, մյուսն այն տեքստն է, որի վրա հիմա աշխատում ենք, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Նա վստահեցրեց, որ Արևմուտքը որևէ տեքստ չի առաջարկել Հայաստանին:
«Արևմուտքը փորձել է միջավայր ստեղծել բանակցությունների համար, Մոսկվան ևս այսպիսի միջավայր փորձում է ստեղծել ու այստեղ կարևոր է, որ մենք խաղաղության հասնենք: Հայաստանն ու Ադրբեջանն են այս ուղղությամբ հիմնական շահառուն», - ընդգծեց ՀՀ ԱԽ քարտուղարը:
Դիտարկմանը, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էր հայտարարել, թե կա երկու տարբերակ`ռուսական ու արևմտյան, Արմեն Գրիգորյանն արձագանքեց. «Ես կարծում եմ, որ խոսքերը աղավաղված եք ներկայացնում, չկա այդպիսի տեքստ: Համոզված եմ, որ մեր կողմից չի կարող որևիցե մեկն ասել, որ կա երկու տեքստ: Մենք Բրյուսելից, Վաշինգտոնից կամ որևէ այլ մայրաքաղաքից թուղթ չենք ստացել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ»:
Հիշեցնենք`«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 6-րդ համաժողովի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայ հանրության շրջանում փորձ են անում տպավորություն ստեղծել , թե ԼՂ հարցով կա ռուսական առաջարկ, որը դրական է Հայաստանի համար ու կա արևմտյան առաջարկ, որը բացասական է Հայաստանի համար:
«Ասում են՝ Հայաստանի կառավարությունը մերժում է Ռուսաստանի ծրագիրն ու ընդունում է արևմտյան ծրագիրը: Կներեք, սա իրականության հետ ոչ մի կապ չունի։ Այն, որ կա ռուսական ու արևմյան ընկալում՝ ճիշտ է, իսկ Հայաստանը ռուսական ընկալման հետ համաձայնվել է ու սկզբունքային պայմանավորվածություն ձեռք է բերել 2021 թվականի հունվարին», - նշել էր վարչապետը:

Запад не предлагал Армении какого-либо текста мирного договора – секретарь Совбеза
Есть два варианта текста мирного договора, один предложила Российская Федерация, другой тот текст, над которым мы сейчас работаем, заявил сегодня журналистам секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
Он заверил, что Запад не предлагал Армении какого-либо текста.
«Запад пытался создать среду для переговоров, Москва также пытается создать такую среду и важно, чтобы мы достигли мира. Армения и Азербайджан – основные бенефициары в этом процессе», - подчеркнул секретарь Совбеза.
На замечание о том, что премьер-министр Никол Пашинян заявил, что есть два варианта – российский и западный, Армен Григорян ответил: «Я думаю, что вы искажённо представляете его слова, такого текста нет. Уверен, что с нашей стороны никто не может сказать, что есть два текста. Мы не получали из Брюсселя, Вашингтона или какой-то другой столицы бумаги о мирном договоре».
Напомним, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил на 6-ом съезде партии «Гражданский договор», что предпринимается попытка создать в армянском обществе впечатление, что по вопросу Нагорного Карабаха есть российское предложение, которое выгодно для Армении, и есть западное предложение, которое невыгодно для Армении.
««Говорят, что правительство Армении отвергает программу России и принимает западную программу. Извините, но это не имеет ничего общего с реальностью. То, что есть российское и западное понимание – правда, и Армения согласилась с российским пониманием и достигла принципиальной договоренности в январе 2021 года», - отметил премьер.