«Ժողովուրդ». «Դաշնակցությունը» «Հայաստան» խմբակցության ներսում գերիշխող է դառնում
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցությունը գնալով «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» ֆրակցիայի է վերածվում: Բանն այն է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խորհրդարանական խմբակցությունում, որն ի սկզբանե քաղաքական դաշինք էր և տարբեր ուժեր ներկայացնող անհատներից էր կազմված, այժմ գերիշխող դիրք ունի ՀՅԴ-ն: Ըստ Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքի՝ խմբակցությունում այս պահին ընդգրկված 25 պատգամավոր կա, ևս 4-ը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից արդեն մանդատ են ստացել. նրանք խորհրդարանի հերթական նիստի ժամանակ պատգամավորական երդում կտան ու կստանձնեն խորհրդարանականի պարտականությունները:
Այսպիսով, «Հայաստան» խմբակցության 29 պատգամավորներից 14-ը դաշնակցականներ են, 13-ը, այդ թվում՝ Աղվան Վարդանյանը, անկուսակցական են, 1-ը՝ ասորի համայնքը ներկայացոնղ Զենֆիա Միրզոևան է՝ «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունից: Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ Վարդանյանը նախկին դաշնակցական է (իսկ դաշնակցականի նախկինը չի լինում), ապա ձայների հարաբերակցությունն այնպես է դասավորվում, որ «Դաշնակցությունը» խմբակցության ներսում գերիշխող է դառնում: «Ժողովուրդ» օրաթերթը, ի դեպ, նկատել է, որ «Հայաստան» խմբակցության, այսպես ասած, հին պատգամավորները եկող՝ նոր պատգամավորներին չգիտեն, չեն ճանաչում, նրանցից շատերն անգամ միմյանց երբևէ չեն էլ տեսել»։

«Жоховурд»: АРФД становится доминирующей во фракции «Армения»
Газета «Жоховурд» пишет, что парламентская фракция «Армения» постепенно превращается во фракцию АРФ «Дашнакцутюн». Дело в том, что в парламентской фракции второго президента Армении Роберта Кочаряна, которая изначально была политическим блоком и состояла из представителей различных силы, сейчас доминирует АРФД.
«Согласно информации на официальном сайт парламента, во фракции на данный момент есть 25 депутатов, еще четверо получили мандаты в ЦИК. Они принесут клятву во время очередного заседания парламента и вступят в полномочия парламентариев.
Таким образом, из 29 депутатов фракции «Армения» 14 – представители АРФД, 13 депутатов, в том числе Агван Варданян – беспартийные, 1 депутат – представитель ассирийской общины Земфира Мирзоева – из партии «Возрождающаяся Армения». Учитывая то обстоятельство, что Варданян бывший член АРФД, (а бывших даншаков не бывает), то «Дашнакцутюн» становится доминирующей во фракции. Кстати, мы заметили, что так называемые старожилы фракции не знакомы с новыми депутатами, многие из них никогда не видели друг друга», - пишет газета.