Արցախը կտրված է Հայաստանից. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ գործողությունների ժամանակն է. Զոհրաբ Մնացականյան
13/12/2022 15:03
Արցախը կտրված է Հայաստանից և ամբողջ աշխարհից. Արցախից Հայաստան տանող միակ ճանապարհը փակ է ադրբեջանցիների կողմից, այս մասին «Թվիթեր»-ում գրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Արցախի բնակչությանը սպառնացող էկզիստենցիալ վտանգ է իրականանում և վերածվում ցեղասպանական միտումի նախազգուշական նշանի։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ գործողությունների ժամանակն է», - նշել է նա։
«Զավեշտն այն է, որ ադրբեջանցի «ակտիվիստները» փակում են դեպի Արցախ տանող ճանապարհը։ Հիմա նրանք ունե՞ն ակտիվիստներ, որոնք իրենց բռնապետի կողմից բանտարկված չե՞ն։  Ինչ կասեք Բաքվի ճանապարհների փակման մասին։ Իհարկե, սրանք Ադրբեջանի կառավարության գործակալներ են և ծպտված սադրիչներ», - ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախկին նախարարը։

Арцах отрезан от Армении и всего мира: уже время для срочных действий Совета Безопасности ООН – Зограб Мнацаканян
13/12/2022 15:34
Арцах отрезан от Армении и всего мира: единственная ведущая из Арцаха в Армению дорога закрыта азербайджанцами, написал в своем микроблоге в Twitter бывший министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
«Вот так материализуется экзистенциальная угроза населению Арцаха. Вот так вопрощается в жизнь предупреждающий знак геноцидальной тенденции. Пришло время для срочных действий Совета Безопасности ООН», - отметил он.
«Вся ирония в том, что ведущую в Арцах дорогу перекрывают азербайджанские активисты. Разве сейчас у них есть активисты, которые не заключены в тюрьму их диктатором? Как насчет того, чтобы перекрывать улицы в Баку? Конечно, это агенты правительства Азербайджана и замаскированные провокаторы» - подчеркнул Зограб Мнацаканян.