«Հրապարակ». Թուրքիայի 155 քաղաքացի դիմել է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «2020 թ․ հունվարի 1-ից մինչև 2022 թվականի նոյեմբերի 30-ը ներառյալ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմել է Թուրքիայի 155 քաղաքացի՝ մեր հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել են ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունից՝ նշելով, որ Ադրբեջանի որևէ քաղաքացի չի դիմել։
Թուրքիայի քաղաքացիների գերակշռող մասը, եթե ոչ ամբողջը, ազգությամբ հայեր են: Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ նախագահի հրամանագրով ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել 48 հազար 352 հայի։ Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունից խնդրել էինք տեղեկացնել նաև, թե 2021 թվականի փետրվարի 14-ից՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմի սկսվելու օրվանից մինչ օրս Հայաստան եկած ՌԴ քաղաքացիներից քանիսն է դիմել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար։
Ոստիկանությունից պատասխանել են, որ ՌԴ նման քաղաքացիների թիվը կազմում է 17 հազար 498 մարդ։ Ոստիկանությունից, սակայն, չեն պատասխանել, թե քանի դիմում է բավարարվել՝ նշելով հետևյալը. «Պահանջվող ժամանակահատվածում բավարարված դիմումների վերաբերյալ հստակ տեղեկատվություն տրամադրել հնարավոր չէ, քանի որ դրանց մի մասը դեռևս գտնվում է քննարկման փուլում։ Բացի այդ՝ նախկինում ներկայացված դիմումները ևս բավարարվել են նշված ժամանակահատվածում։ Ինչ վերաբերում է մյուս հարցադրմանը, թե ՌԴ քաղաքացիությունից քանիսն են հրաժարվել, հայտնում ենք, որ դա ՀՀ ոստիկանության ԱՎ վարչության գործառույթներից դուրս է»»։

«Грапарак»: Для получения гражданства Армении обратились 155 граждан Турции
Газета «Грапарак» пишет, что с первого января 2020 года по 30 ноября 2022 года, включительно, для получения гражданства Республики Армении обратились155 граждан Турции. Об этом в ответ запрос издания сообщили в Паспортно-визовом управлении полиции, отметив, что ни один гражданин Азербайджана не обращался.
«Преобладающая часть граждан Турции, если не все, армяне по национальности. За указанный период указом президента Армении гражданство Республики Армения присвоено 48 352 армянам. Мы обратились в Паспортно-визовое управление полиции также с просьбой сообщить нам, сколько граждан России, приехавших в Армению с 14 февраля 2021 года по сей день – со дня начала российско-украинской войны, подали заявления для получение армянского гражданства?
В полиции ответили, что число таких граждан России составляет 17 498 человек, однако не сообщили, сколько заявлений было удовлетворено, отметив: ″Четкую информацию об удовлетворенных заявлениях в требуемый период невозможно предоставить, поскольку часть из них все еще находится на этапе обсуждения. Кроме того, в указанный период были удовлетворены также поданные ранее заявления. Что касается вопроса о том, сколько граждан отказались от гражданства России, то сообщаем, что этот вопрос вне функций Паспортно-визового управления полиции″», - пишет газета.