Պիտի արձանագրեմ՝ առնվազն տարօրինակ է մի շարք բարեկամ երկրների լռությունը Լաչինի միջանցքի խնդրի վերաբերյալ. Փաշինյան
15/12/2022 11:55
Ադրբեջանի կողմից իր իսկ ստանձնած գրավոր պարտավորությունների խրոնիկ խախտումները միջազգային պատշաճ գնահատականի արժանացնելը մեր հիմնական հավաքական աշխատանքը պետք է լինի, կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մեր դիվանագիտական ծառայությունը, բոլոր գերատեսչությունների արտաքին կապերով զբաղվող ստորաբաժանումները, խորհրդարանական դիվանագիտությունը, կառավարող ուժը, ընդդիմությունը, հասարակական կազմակերպությունները, սփյուռքի ներկայացուցիչները, արտաքին կապեր ունեցող ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք, սոցիալական ցանցերի օգտատերերը պետք  է իրենց լուման ներդնեն այս գործում՝ ի ցույց դնելու համար, որ Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի եռակողմ հայտարարության պարբերական խախտումները նախևառաջ ԼՂ-ին ցեղասպանության կամ հայրենազրկման ենթարկելու նպատակ ունեն», - հայտարարեց վարչապետը։
Նա նշեց՝ Ադրբեջանը շարունակաբար իրագործում է ԼՂ-ն առանց հայերի քաղաքականություն.
«Մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ այս քաղաքականությունը պատշաճ միջազգային գնահատականի արժանանա։ Պիտի արձանագրեմ՝ առնվազն տարօրինակ է մի շարք բարեկամ երկրների լռությունն այս առումով », - ասաց Փաշինյանը։

Должен констатировать, что молчание ряда дружественных стран по поводу проблемы Лачинского коридора как минимум странно – Пашинян
15/12/2022 13:21
Наши коллективные усилия должны быть направлены на то, чтобы хронические нарушения Азербайджаном взятых на себя письменных обязательств удостоились надлежащей международной оценки, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Наша дипломатическая служба, занимающиеся внешними связями подразделения всех ведомств, правящая сила, оппозиция, общественные организации, представители диаспоры, физические и юридические лица со связями, пользователи социальных сетей должны внести свой вклад в это дело, чтобы показать, что регулярные нарушения Азербайджаном трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, прежде всего, преследуют цель подвергнуть геноциду или лишить родины армян Нагорного Карабаха», - заявил премьер.
Он отметил, что Азербайджан постоянно осуществляет политику, направленную на изгнание армян из Нагорного Карабаха.
«Мы должны сделать все, чтобы эта политика удостоилась надлежащей международной оценки. Должен констатировать, что молчание ряда дружественных стран по этому поводу как минимум странно», - сказал Пашинян.