Ռոսատոմը տեխնիկական շրջայց է կազմակերպել Լենինգրադի ԱԷԿ-ում՝ Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության համար
15/12/2022 19:27
Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը՝ Հայկական ԱԷԿ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանի գլխավորությամբ, ՌԴ կատարած այցի շրջանակում այցելել է Լենինգրադի ԱԷԿ-ի էներգաբլոկներից մեկը և ծանոթացել ռադիոակտիվ թափոնների վերամշակման համալիրին։ Այցը կայացել է 2022 թվականին մեկնարկած Էներգետիկ և ոչ էներգետիկ նախագծերի բնագավառում ռուս-հայկական համագործակցության համապարփակ ծրագրի իրականացման շրջանակում։
Տեխնիկական շրջայցի կազմակերպիչներն են «Ռոսէներգոատոմ կոնցեռն» ԲԸ-ն և Ռոսատոմի «ՏՎԷԼ» վառելիքային ընկերությունը, որը ռուսական միջուկային արդյունաբերության ինտեգրատոր է՝ միջուկային օբյեկտների ապամոնտաժման և դրա հետ կապված ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման համար, ինչպես նաև հանդես է գալիս որպես օգտագործված միջուկային վառելիքի, ռադիոակտիվ թափոնների և միջուկային օբյեկտների շահագործումից հանելու հարցերով զբաղվող ԱՊՀ երկրների բազային կազմակերպություն։
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայկական ԱԷԿ-ի ներկայացուցիչներ,  Ինտեգրատորի փորձագիտական ​​թիմը՝ «ՏՎԷԼ» ԲԸ շահագործումից հանելու ծրագրերի տնօրեն Էդուարդ Նիկիտինի գլխավորությամբ, ինչպես նաև «ՍվերդՆԻԻԽիմմաշ» ԲԸ-ի ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման արդյունաբերության ինժեներական ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Չերեպանովը։
Տեխնիկական շրջայցի ընթացքում Հայկական ԱԷԿ-ի ներկայացուցիչները ծանոթացան Ռոսատոմի ռուսական փորձին, իրավասություններին ու տեխնիկական լուծումներին միջուկային իրավասություններին և տեխնիկական լուծումներին, այդ թվում՝ միջուկային օբյեկտների շահագործումից հանելուն և ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման ոլորտում:
«ԼԱԷԿ-ը՝ ռեֆերենտ հարթկ  է ВВЭР-1200 բլոկների համար, որոնք Ռոսատոմը կառուցում է արտասահմանում, ինչպես նաև էներգաբլոկների շահագործումից հանելու և ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման առաջամարտիկ է: 2018 և 2020 թվականներին RBMK-1000-ի թիվ 1 և 2 բլոկերը փակվել են, շահագործվում են առանց գեներացման, նախապատրաստվում է հայեցակարգ ու շահագործումից հանելու նախագիծ, որտեղ հիմնական խնդիրներն են՝ ռադիոակտիվ թափոնների անվտանգ վիճակի տեղափոխումը, ակտիվության դասի իջեցումը և ծավալների կրճատումը: Դրանում մեզ օգնում է Լենինգրադի ԱԷԿ-ի ռադիոակտիվ թափոնների վերամշակման ժամանակակից համալիրը, որը տասնյակ անգամ նվազեցնում է կուտակված թափոնների քանակը։ Մենք պատրաստ ենք այս փորձը կիսել այլ երկրների գործընկերների հետ»,-ասաց Լենինգրադի ԱԷԿ-ի տնօրեն Վլադիմիր Պերեգուդան։
Այցի ընթացքում տեղի են ունեցել փորձագիտական ​​խորհրդակցություններ, որոնց ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման խնդիրներին։ Փորձագետները մեծ ուշադրություն են դարձրել Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթ խնդիրներին` կապված ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման ազգային համակարգի ձևավորման հետ, այդ թվում` պինդ և հեղուկ ՌԹԿ-ի մշակման և ընդունելիության չափանիշներին հասցնելու, ինչպես նաև դրանց վերջնական մեկուսացման հարցերին:
«Լենինգրադի ԱԷԿ-ում ցուցադրվել են ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, որոնք կհետաքրքրեն հայ գործընկերներին ոչ միայն գործող Հայկական ԱԷԿ-ի ռադիոակտիվ թափոնների համալիրի արդիականացման, այլև նոր արտադրական հզորությունների կառուցման տեսանկյունից»,-ասաց «ՏՎԷԼ» ԲԸ-ի շահագործումից հանելու ծրագրերի տնօրեն Էդուարդ Նիկիտինը։
«Մենք նախատեսում ենք նմանատիպ համալիր կառուցել ռադիոակտիվ թափոնների վերամշակման համար։ Ուստի շատ կարևոր և հետաքրքիր էր Լենինգրադի ԱԷԿ-ի փորձի և տեխնոլոգիայի ուսումնասիրությունը։ Բացի այդ, մենք ծանոթացանք ԼԱԷԿ-ի ուսումնական կենտրոնի հետ, որտեղ վերապատրաստվում է օպերատիվ անձնակազմ, վերանորոգողներ և այլ մասնագետներ։ Նոր ատոմային էներգաբլոկների ծրագրված կառուցմամբ մենք հույս ունենք մեր որոշ մասնագետների վերապատրաստումը Լենինգրադի ԱԷԿ-ի ուսումնական ստորաբաժանումում»,-նշեց «ՀԱԵԿ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, Հայկական ԱԷԿ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը։
Տեխնիկական շրջայցի արդյունքներով կողմերը անցկացրել են փորձագիտական ​​խորհրդակցություններ, որտեղ քննարկվել են ռադիոակտիվ թափոնների շահագործումից հանելու և կառավարման հարցերի հետագա փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ միջուկային ժառանգության օբյեկտներից բխող սպառնալիքների վերացման համապարփակ ծրագրի հայեցակարգի շրջանակում՝ ԱՊՀ երկրներում, որոնք գտնվում են շահագործումից հանման տարբեր փուլերում, ներառյալ ուրանի արդյունահանման և ռադիոակտիվ թափոնների կառավարումից տուժած տարածքների վերամշակումը:

Росатом провел технический тур на Ленинградскую АЭС для делегации из Республики Армения
Делегация Республики Армения во главе с директором Армянской АЭС Мовсесом Варданяном в рамках визита в Россию посетила один из энергоблоков Ленинградской АЭС и ознакомилась с комплексом по переработке РАО. Визит прошел в рамках реализации стартовавшей в 2022 году Комплексной программы российско-армянского сотрудничества в области энергетических и неэнергетических проектов.
Организаторами технического тура выступили АО «Концерн Росэнергоатом» и Топливная компания Росатома «ТВЭЛ», которая является интегратором российской атомной отрасли по выводу из эксплуатации ядерных объектов и обращению с сопутствующими РАО, а также выполняет функции Базовой организацией стран СНГ по вопросам обращения с ОЯТ, РАО и выводу из эксплуатации ядерных объектов (ВЭ ЯРОО).
В мероприятии приняли участие представители Армянской АЭС, экспертная команда Интегратора по ВЭ ЯРОО под руководством директора программ по выводу из эксплуатации АО «ТВЭЛ» Эдуарда Никитина, а также генеральный директор отраслевой инжиниринговой компании по обращению с РАО АО «СвердНИИхиммаш» Александр Черепанов.
В ходе технического тура представители Армянской АЭС ознакомились с российским опытом, компетенциями и техническими решениями Росатома в области ядерного бэк-энда и ликвидации ядерного наследия, включая вывод из эксплуатации ядерных объектов и обращение с радиоактивными отходами.
«ЛАЭС является референтной площадкой по блокам ВВЭР-1200, которые Росатом строит за рубежом, а также первопроходцем в области вывода из эксплуатации энергоблоков и обращения с РАО. В 2018 и 2020 годах остановлены блоки № 1 и 2 РБМК-1000, они находятся в режиме эксплуатации без генерации, идет подготовка концепции и проекта вывода из эксплуатации, где ключевые задачи – перевод РАО в безопасное состояние, снижение класса активности, сокращение объемов. В этом нам помогает современный комплекс по переработке РАО Ленинградской АЭС, который снижает объем накопленных отходов в десятки раз. Мы готовы делиться этим опытом с партнерами из других стран», – сообщил представитель принимающей стороны – директор Ленинградской АЭС Владимир Перегуда.
В рамках визита состоялись экспертные консультации, в ходе которых особый фокус был сделан на вопросах обращения с радиоактивными отходами. Большое внимание эксперты уделили приоритетным для Республики Армения задачам по формированию национальной системы обращения с РАО, включая вопросы переработки и приведения к критериям приемлемости твердых и жидких РАО, а также их финальной изоляции.
«На Ленинградской АЭС были продемонстрированы современные технологии обращения с РАО, которые будут интересны армянским коллегам не только с точки зрения модернизации комплекса РАО действующей Армянской АЭС, но также и с точки зрения сооружения новых генерирующих мощностей», – отметил директор программ по выводу из эксплуатации АО «ТВЭЛ» Эдуард Никитин.
«Мы планируем построить у себя похожий комплекс по переработке радиоактивных отходов. Поэтому было очень важно и интересно изучить опыт Ленинградской АЭС и технологию. Кроме того, мы познакомились с учебно-тренировочным центром ЛАЭС, где готовят оперативный персонал, ремонтников и других специалистов. При планируемом сооружении новых атомных энергоблоков мы рассчитываем на подготовку части наших специалистов в учебно-тренировочном подразделении ЛАЭС», – прокомментировал первый заместитель генерального директора АО «ААЭК» – директор Армянской АЭС Мовсес Варданян.
По итогам технического тура стороны провели экспертные консультации, где обсудили дальнейшее взаимодействие по вопросам вывода из эксплуатации и обращения с РАО, в том числе в рамках разрабатываемой АО «ТВЭЛ» концепции Комплексной программы ликвидации угроз, исходящих от объектов ядерного наследия в странах СНГ, находящихся на различных стадиях вывода из эксплуатации, включая рекультивацию территорий, подвергшихся воздействию уранодобывающих производств и обращение с РАО.