«Ժողովուրդ». Գնել Սանոսյանը ևս կարողանում է այնպիսի հայտարարություններ անել, որոնք իրականություն չեն դառնում
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը 2022թ. փետրվարի 23-ի կառավարության նիստում հայտարարեց, որ Վեդու ջրամբարի շինարարությունն ավարտին կհասցվի 2022թ. տարեվերջին։ Սանոսյանը երեք անգամ վստահեցրեց մինչև տարեվերջ շինարարության ավարտի մասին։ «Ամեն ինչ այդ ուղղությամբ է գնում. եթե այլ հանգամանքներ ի հայտ չգան մեզ հիմա ոչ հայտնի, ամեն ինչ նորմալ կընթանա, կավարտվի»,- հայտնեց Սանոսյանը։
ՏԿԵ նախարարությունից, ի պատասխան CivilNet-ի հարցման, հայտնել են, որ կառուցման աշխատանքները ավարտական փուլում են, ջրամբարը պատրաստ է 91,4%-ով։ Աշխատանքների իրականացման վերջնաժամկետը, սակայն, երկարաձգվել է, և նախատեսվում է ավարտել 2023թ.-ի ընթացքում՝ առանց հստակ ժամկետի։ Ժամկետների խախտումը ՏԿԵՆ-ը պատճառաբանում է շինարարության ընթացքում առաջացած խոչընդոտներով, կորոնավիրուսով, ռազմական դրությամբ և այլ հանգամանքներով։
ՏԿԵ նախարար Սանոսյանը Հանրային հեռուստատեսության «Լուրեր» հաղորդման հունվարի 3-ի ռեպորտաժում հայտնել է, որ ջրամբարը կգործարկվի 2023թ.-ի երկրորդ կիսամյակում։ Փաստացի սա Վեդու ջրամբարի՝ մոտ տասնամյակ տևած կառուցման արդեն երրորդ վերջնաժամկետն է. նախ այն պետք է ավարտվեր 2021թ.-ի մարտին, ապա պայմանագրի ժամկետը երկարաձգելուց հետո՝ 2022թ.-ի դեկտեմբերին, հիմա էլ ասում են, թե կավարտեն 2023թ.-ի ընթացքում։ Ստացվում է՝ ինչպես իր ղեկավարի դեպքում է, Գնել Սանոսյանը ևս կարողանում է այնպիսի հայտարարություններ անել, որոնք իրականություն չեն դառնում»։

«Жоховурд»: Гнел Саносян тоже умеет делать заявления, которые не становятся реальностью
Газета «Жоховурд» пишет: «Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян на заседании правительства 23 февраля сообщил, что строительство Вединского водохранилища в Армении планируется завершить к концу 2022 года.
Саносян трижды заверил в завершении строительства до конца года. "Все идет в этом направлении, если не будет других обстоятельств, неизвестных нам сейчас, если все пойдет нормально, строительство будет завершено", - сказал Саносян.
В ответ на запрос CivilNet в министерстве сообщили, что строительные работы находятся на завершающей стадии, готовность водохранилища составляет 91,4%. Однако срок работ был продлен, завершить их планируется в 2023 году, без указания конкретных сроков. В министерстве объясняют нарушение сроков препятствиями, возникшими при строительстве, коронавирусом, военным положением и другими обстоятельствами. Министр территориального управления и инфраструктур РА Гнел Саносян в репортаже программы Общественного телевидения «Новости» от 3 января заявил, что водохранилище будет введено в эксплуатацию во второй половине 2023 года.
По сути, это третий срок в контексте длящегося почти десятилетие строительства водохранилища: сначала предполагалось достроить его в марте 2021 года, потом, после продления срока договора, – в декабре 2022 года, сейчас говорят, что достроят в 2023 году. Получается, что, подобно своему руководителю, Гнел Саносян тоже умеет делать заявления, которые не становятся реальностью».