Հրդեհն անցել է վառարանը վառել փորձող սպային, որից հետո, նախնական տվյալներով, հինգ լիտրանոց բենզինը շպրտվել է զորամասի կացարանի ուղղությամբ, ենթադրում ենք՝ ոչ դիտավորյալ. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
19/01/2023 11:28
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը ստորագրել է 14ԳՇ կարգադրությունը «Զինված ուժերի զորամասերում տեղի ունեցած հրդեհների ու դրանց  կանխարգելման մասին» վերնագրով։
«Հստակ հրաման է տվել, թե ինչ պետք է անել հակահրդեհային կանոնները պահպանելու համար, ամբողջ տեքստը պետք չի հրապարակել, բայց 7-րդ կետում նշվում է՝ խստիվ արգելել վառարանների շահագործման համար որպես կպչան ավտոբենզին, նեֆրաս ու այլ տեսակի դյուրավառ հեղուկների օգտագործումը, դրանք պահպանել այլ հեղուկներից առանձին», - նշեց վարչապետը։
Նա ասաց, թե այս հրամանի պրիմիտիվ պահպանումը թույլ կտար չունենալ Գեղարքունիքի զորամասում տեղի ունեցած դեպքը։
«Բայց ինչ ենք պարզում, պարզում ենք, որ ոչ միայն բենզին է օգտագործվել, այլև փորձ է արվել վառարանն օգտագործելու համար 5 լիտրանոց տարան լցնել վառարանի մեջ, բնականաբար, երբ որ արդեն բաց կրակ է եղել, այրվել է ոչ միայն վառարանը, այլև բենզինը, հրդեհն անցել է վառարանը վառել փորձող սպային, որից հետո, նախնական տվյալներով, հինգ լիտրանոց բենզինը շպրտվել է  զորամասի կացարանի ուղղությամբ, ենթադրում ենք՝ ոչ դիտավորյալ։ Հույս ունեմ՝ Գլխավոր դատախազությունը, Քննչական կոմիտեն ի հայտ կբերեն բոլոր հանգամանքները», - նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян представил подробности пожара в воинской части
Первое, что нужно выяснить, кто и что сделал, а что – нет. Об этом заявил на заседании Правительства 19 января премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь трагического случая, имевшего место в воинской части в селе Азат Гегаркуникской области.
«Выяснили, что пожарная служба Спасательной службы МВД прибыла своевременно, но расстояние, конечно, было довольно большое. Выяснили, что 21 декабря 2022 года начальником Генерального штаба Вооруженных сил было подписано распоряжение 14-ГШ под названием «О пожарах, происшедших в воинских частях ВС, и их предотвращении». Был дан приказ относительно того, что нужно делать для соблюдения правил пожарной безопасности. Публиковать весь текст нет необходимости, в пункте 7 указано: «При эксплуатации печей категорически запрещается использовать бензин, нефрас и другие виды горючих жидкостей, хранить их отдельно от других жидкостей». Примитивное выполнение этого приказа предотвратило бы все это. Но мы выясняем, что использовался не только бензин, как сообщил министр, по предварительным данным, для разжигания печей были выделены специальные зажигающие устройства, чтобы не было необходимости в дополнительных средствах. Однако была предпринята попытка вылить в печь содержимое 5-литровой тары.
Естественно, при открытом огне сгорела не только печь, но и бензин, огонь перекинулся на офицера, пытавшегося разжечь печь, после чего, исходя из инстинкта самосохранения, тот выбросил данную тару в сторону укрытия воинской части. Предполагаю, непреднамеренно. А что было после этого, уже понятно», - заявил Пашинян.