Եվրոպական միությունը և Վիվա-ՄՏՍ-ը միավորել են ուժերը «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի հետ՝ Հայաստանի ստարտափ ակադեմիայի «Traction» ծրագրի երրորդ շրջափուլի իրագործման նպատակով
Հայաստանի ստարտափ ակադեմիան անցկացրել է «Դեմո օր»՝ ներկայացնելու համար իր «Traction» ծրագրի երրորդ շրջափուլի 8 ստարտափ շրջանավարտներին: 14-շաբաթյա մենթորության ծրագիրը, որը միտված է օգնելու պրոդուկտ ունեցող և արդեն իսկ արդյունքներ գրանցած ստարտափներին արագացնել իրենց աճը և ներդրումներ ներգրավել, մեկնարկել է 2022 թվականի հոկտեմբերին: Ծրագիրն իրականացվում է «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի կողմից՝ Եվրոպական միության ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության ներքո՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից իրականացվող «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ (EU-ITTD)։ Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր Վիվա-ՄՏՍ-ը միացել է նախաձեռնությանը որպես կորպորատիվ գործընկեր և աջակից։
Ծրագրի ընթացքում 8 ստարտափ աշխատել է աճի հաքինգի, վաճառքի և ներդրումների ներգրավման ռազմավարությունների մշակման վրա: Նրանք առաջնորդություն և մենթորություն են ստացել փորձառու մասնագետներից, այդ թվում՝ «Azarian Growth Agency»-ի գործադիր տնօրեն՝ Համլետ Ազարյանից, ով հարուստ փորձ ունի խորհրդատվական բիզնեսների, մասնավորապես՝ վենչուրային հովանավորվող ստարտափների կողմից, և «Engage.guru»-ի հիմնադիր և էլեկտրոնային փոստի միջոցով մարքեթինգի և առաքման խորհրդատու՝ Ալեք Բեգլարյանից, ով թվային մարքեթինգի, բրենդինգի և հաճախորդային փորձի գծով փորձագետ է` ավելի քան 15 տարվա աշխատանքային փորձով: Ծրագրերի ընթացքում մենթորները սերտորեն համագործակցում էին ընկերությունների հետ՝ ռազմավարական խորհրդատվություն տրամադրելու, անհատական աճի շարժիչներ ստեղծելու և բիզնեսում հաջողության հասնելու համար:
Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, որը նույնպես մասնակցել է «Դեմո օր» միջոցառմանը, մասնավորապես նշել է. «Դժվար է գերագնահատել այս նախագծի կարևորությունը Հայաստանի համար, հատկապես հաշվի առնելով այն փաստը, որ այժմ վենչուրային ձմեռ է, տնտեսությունը լճացել է համաշխարհային մակարդակով, և որ դրանց հաջորդում է խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների կապիտալիզացիան։ 2022 թվականը շատերի համար դարձավ անսպասելի փոփոխությունների տարի, և օրեցօր ավելի ու ավելի շատ են հարցեր առաջանում․ ի՞նչ է լինելու ստարտափների և ներդրումների հետ, արժե՞ արդյոք հիմա տեխնոլոգիական բիզնես սկսել, ո՞ր ոլորտն ու շուկան ընտրել։
Կարևոր է հասկանալ, որ ձեռներեցությունը պայմանականորեն կարելի է բաժանել երկու տեսակի՝ դասական բիզնես, որտեղ քո հիմնական խնդիրն է կառուցել բիզնես, որը կստեղծի դրամական հոսքեր, շահաբաժիններ և կբերի շահույթ: Վենչուրային կապիտալի և ինովացիոն պատմության հետ կապված ընթացքը դիտարկելիս տեսնում ենք, որ սա պատմություն է կապիտալիզացիայի մասին, որտեղ հիմնական խնդիրն է կանխատեսել ստարտափի շուկայական արժեքը մի քանի տարի անց: Վենչուրային պատմությունն ընտրող ձեռնարկատիրոջ խնդիրը ոչ թե շահաբաժինների վրա կենտրոնանալն է, այլ հեռատեսությունն է՝ 5, 10, 15 կամ նույնիսկ ավելի շատ տարիներ առաջ նայելը: Պետք է ստեղծել մեծ պատմություններ և կենտրոնանալ երկարաժամկետ հեռանկարում ընկերությունների գնահատման և կապիտալացման կառուցման վրա, և անպայման կլինեն նրանք, որոնք պատրաստ կլինեն համագործակցել և օգնել այս ճանապարհին», - ավելացրել է Արմեն Ավետիսյանը:
Կրթական տեխնոլոգիաների (Edtech), առողջապահական տեխնոլոգիաների (Healthtech), արհեստական բանականության (AI) և զվարճալիքային ոլորտները ներկայացնող ութ ստարտափ ընկերությունները ծրագրի ընթացքում հասել են չափելի արդյունքների:
Եվրոպական միության անդամ երկրները որոշել են միավորել իրենց գիտելիքները, ռեսուրսներն ու ճակատագրերը: Միասին նրանք ստեղծել են կայունության, ժողովրդավարության և կայուն զարգացման գոտի՝ պահպանելով մշակութային բազմազանությունը, հանդուրժողականությունը և անհատական ազատությունները:
Եվրամիությունը պարտավորվում է իր ձեռքբերումները և արժեքները կիսել իր սահմաններից դուրս գտնվող երկրների և ժողովուրդների հետ:
«Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի մասին
ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից: Այն իրականացվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ) «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրի կողմից: Այն նպատակ ունի Հայաստանում ստեղծել և զարգացնել ներդրումների ենթակա և նորարարական նախաձեռնությունները` հանգեցնելով ավելի ուժեղ և մրցակցային տեխնոլոգիական և նորարարական էկոհամակարգերի, որոնք ունեն արտահանման հնարավորություններ, ավելի մեծ քանակությամբ Science2Business2Education համագործակցության պլատֆորմներ և ավելի ակտիվ մասնակցություն HORIZON 2020 և HORIZON Europe նորարարական ծրագրերին:
Վիվա-ՄՏՍ-ը (ՄՏՍ Հայաստան ՓԲԸ) Հայաստանի շարժական կապի առաջատար օպերատորն է, որն ունի ամենաընդարձակ ցանցը և տրամադրում է ձայնային և տվյալների փոխանցման ծառայությունների բազմազան տեսականի` Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Գործունեության հիմք ընդունելով իր բաժանորդների շահերին
լավագույնս ծառայելը, հիմնադրման օրվանից` 2005թ. հուլիսի 1-ից, Վիվա-ՄՏՍ-ը կարճ ժամանակամիջոցում կարողացել է ստեղծել համահանրապետական ցանց և բաժանորդների մեծ բազա: Վիվա-ՄՏՍ-ը նորարարությունների առաջատարն է և հետամուտ է ոլորտի բոլոր զարգացումներին` ի շահ երկրի շարժական հեռահաղորդակցության շուկայի: Վիվա-ՄՏՍ-ն իր գործունեության մեջ առաջնորդվում է ISO 26000 (Սոցիալական պատասխանատվության միջազգային ստանդարտ) և ISO/IEC 27001:2013 (Տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգ) ստանդարտներով: Հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.mts.am
«Քաթըլիսթ» բարձր տեխնոլոգիաների և ձեռներեցության զարգացման հիմնադրամի մասին
«Քաթըլիսթ» հիմնադրամը իրականացնում է բազմաթիվ ծրագրեր, որոնք միտված են նպաստել Հայաստանում տեխնոլոգիական և ձեռնարկատիրական էկոհամակարգը զարգացնելուն, ինչպես նաև ստարտափ էկոհամակարգը անհրաժեշտ ունակություններով և ընկերություններով համալրելուն։ Իրականցվող ծրագրերից են Հերո Հաուսը (Hero House), Հայաստանի ստարտափ ակադեմիան (Armenia Startup Academy), Արհեստական բանականության ինկուբատորը (AI Incubator), Ձեռնարկատիրական օգնականների դպրոցը (Entrepreneurial Assistants School),
Ստարտափ Բուսթ Ուիքենդսը (Startup Boost Weekends), և այլն։
Հայաստանի Ստարտափ Ակադեմիայի մասին
Հայաստանի Ստարտափ Ակադեմիան կրթական ծրագիր է, որի նպատակն է աջակցել ստարտափներին ներդրումներ ներգրավել՝ նախապատրաստելով միջազգային շուկա ընդլայնմանը իր նախաաքսելերացիոն և Traction ծրագրերի միջոցով: Ծրագիրը մեկնարկել է 2017 թվականի հոկտեմբերին «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (EU-SMEDA) ծրագրի աջակցությամբ՝ ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության շրջանակներում: Մեկնարկից ի վեր 112 ստարտափներից 266 ձեռներեց անցել են մենթորության շրջան աշխատելով 100+ բարձրակարգ միջազգային
մասնագետների հետ։ Ծրագրի շրջանավարտներն ներգրավել են ավելի քան 10 մլն եվրո ներդրումներ դրամաշնորհային ֆինանսավորման, վենչուրային ֆոնդերի և հրեշտակ ներդրողների միջոցով:

Armenia Startup Academy hosted a Demo Day to showcase the 8 startups that have completed the Academy’s Traction Program Batch 3. The 14-week mentorship program, which began in October 2022, is designed to help companies at the post-prototype stage accelerate their growth and secure funding. The program is implemented by Catalyst Foundation supported by the European Union’s EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” (ITTD) project implemented by GIZ. Viva-MTS, Armenia’s leading mobile telecommunications operator, joined the initiative as a corporate partner and supporter.
During the program, the 8 startups worked on the development of their sales, growth hacking, and fundraising strategies. They received guidance and mentorship from experienced professionals, including Hamlet Azarian, the CEO of Azarian Growth Agency who has a wealth of experience in consulting businesses, particularly venture-backed startups in the pre-seed, seed, and Series A stag, and Alec Beglarian, the Founder and Email Marketing & Deliverability Consultant at Engage.guru, who is a digital marketing, branding, and user experience expert with over 15 years of experience. Throughout the programs the mentors worked closely with companies to providing strategic advice on building custom growth engines and help businesses succeed.
Armen Avetisian, General Director of Viva-MTS, who also participated in event, emphasized: “It is difficult to overestimate the importance of this project in Armenia, especially considering the fact that the venture winter is here and the economy stagnates at the global level, and the capitalization of big tech companies is following it. 2022 was the year of unexpected changes for many companies, and every day there are more questions about it: what’s next for startups and investments, is it worth launching a new tech business now, and which sector or market is better to choose?
It is important to understand that entrepreneurship can be conveniently divided into two parts: classical business, where your main task is to build a business, that will generate cash flow making a profit and dividends. When we take a look at the story related to venture capital and innovation, we see a story of building capitalization, where the main task is to predict the startup valuation in a few years. The task of an entrepreneur who goes into venture history is not to focus on dividends, but to have a visionary view and look at 5, 10, 15, or even more years ahead. We need to build big stories and focus on building the valuation and long-term capitalization of companies, and there will definitely be those who are ready to cooperate and help along this path,” Armen Avetisian added.
The eight startups representing a range of industries, including Edtech, healthtech, AI, and entertainment, have achieved measurable results throughout the program.
About the European Union
The Member States of the European Union have decided to link together their know-how, resources, and destinies. Together, they have built a zone of stability, democracy and sustainable development whilst maintaining cultural diversity, tolerance and individual freedoms. The European Union is committed to sharing its achievements and its values with countries and peoples beyond its borders.
About EU4Business Innovative Tourism and Technology Development for Armenia Project
The EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia'' project is co-funded by the European Union and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by German Development Cooperation GIZ through the Private Sector Development and TVET South Caucasus Programme. The project is part of the EU4Business initiative of the European Union. It aims at the creation and further development of investable and innovative ventures in Armenia leading to stronger and competitive tech and innovation ecosystems with potential export orientation, increased number of Science2Business2Education cooperation platforms, and higher participation in HORIZON 2020 and HORIZON Europe innovation programmes.
About Viva-MTS
Viva-MTS (MTS Armenia CJSC) is Armenia’s leading telecommunications operator, having the widest network reach and spreading a wide range of Voice and Data services all across Armenia. Having the best of the Armenian people at heart since its launch on 1st July 2005 and in a short period of time Viva-MTS has managed to build a nationwide network and a considerable customer base. Viva-MTS drives innovation and aims at always being at the forefront of any development serving the Armenian mobile communications market.  The company follows the guidance provided by ISO 26000 (International Standard of Social Responsibility) and ISO/IEC 27001:2013 (Information Security Management System). For more information visit www.mts.am
About Catalyst Hi-Tech and Entrepreneurship Development Foundation
Catalyst Hi-Tech and Entrepreneurship Development Foundation aims to contribute to the development of the tech entrepreneurship ecosystem in Armenia. The Foundation has a number of initiatives aiming to fuel the Armenian startup ecosystem with competitive skills and develop a pipeline of capable companies, including Hero House, Armenia Startup Academy, AI Incubator, Entrepreneurial Assistant School, Startup Boost Weekends, etc.
About PMI Science Armenia
PMI Science is a research center founded by Philip Morris International and is located in Switzerland and Singapore. It focuses on research areas such as Data Science, Technology, Nutrition, Sustainable Agriculture, and Governance, among others. The research center aims to support the research and education system in Armenia by collaborating with over 125 Armenian researchers. It has over 121 graduate students and over 40 apprentices from the Aspirantura program.
About Armenia Startup Academy
Armenia Startup Academy is an entrepreneurship and startup education programme aiming to prepare companies to raise their pre-seed rounds and expand to global markets through its Pre-acceleration and Traction programmes. The Academy was launched in October 2017 with the support of the “Support to SME Development in Armenia” (EU-SMEDA) Project within the EU4Business initiative. Since then, the Armenia Startup Academy has mentored 266 entrepreneurs from 112 startups with the ongoing assistance of 100+ high-profile professionals. The programme alumni have already raised more than €8M in the form of grant financing, VC, and angel investments.