«Ժողովուրդ». Ինչու է Մարգարայի կամուրջի նմուշառում իրականացվել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչներից կազմված աշխատանքային խմբերը 2022 թվականի դեկտեմբերին հանդիպել են Արարատի մարզում՝ հայ-թուրքական սահմանի մոտ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ իրականացվել է նաև Մարգարայի կամուրջի նմուշառում: Տեղեկացանք նաև, որ աշխատանքային խմբի անդամները դեկտեմբերին երկու հանդիպում են ունեցել ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն իրականացնելու համար:
Խոսքը, մասնավորապես, 2022 թվականի հուլիսի 1-ին Թուրքիայի ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչի և Հայաստանի ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին է: Այդ հանդիպման ժամանակ որոշվել էր հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորություն ապահովել Հայաստան և Թուրքիա այցելող երրորդ երկրների քաղաքացիների համար: Պայմանավորվել են նաև հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում մեկնարկել Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացումը:
Ինչպես գրել էր «Ժողովուրդ» օրաթերթը, չնայած հունվարի 1-ից այդ արգելքը վերացվել է, սակայն, ինչպես հայտնել էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, դեռ գործընթացը չի մեկնարկել: «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ խնդրելով հայտնել, թե ինչ աշխատանքներ են իրականացվել դեկտեմբեր ամսին, և ինչ փուլում է գտնվում հայ-թուրքական սահմանի բացման գործընթացը:
Ի պատասխան մեր հարցմանը՝ ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և դիվանագիտության վարչությունից պատասխանել են. «ՀՀ-ի և Թուրքիայի միջև աշխատանքային խմբերի մակարդակով տեղի է ունենում հուլիսի 1-ի հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման գործընթաց: Այդ համատեքստում իրականացվել է նաև Մարգարայի կամրջի նմուշառում»:
Մենք տեղեկացանք նաև, որ առայժմ հայտնի չէ, թե Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչների առաջիկա հանդիպումը երբ կկայանա, քանի որ այժմ աշխատանքներ են իրականացվում հենց ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար, և հետո միայն նոր հանդիպման շուրջ պայմանավորվածություն ձեռք կբերվի»։

Газета «Жоховурд» пишет: «Состоящие из представителей Армении и Турции рабочие группы в декабре 2022 года встретились в Араратской области – у армяно-турецкой границы.
Газете «Жоховурд» стало известно, что был произведен также забор образцов
с моста Маргара. Мы также узнали, что члены рабочих групп в декабре провели две встречи для реализации ранее достигнутых договоренностей».
Речь, в частности, о договоренностях, достигнутых 1 июля 2022 года на встрече представителей Турции и Армении Сердара Кылыча и Рубена Рубиняна. В ходе этой встречи было решено в самые сжатые сроки обеспечить возможность пересечения сухопутной границы между Арменией и Турцией для граждан третьих стран, посещающих Армению и Турцию. Договорились также в самые сжатые сроки начать осуществление прямых авиагрузоперевозок между Арменией и Турцией.
Как писала газета «Жоховурд», несмотря на то, что с 1 января текущего года запрет на авиагрузоперевозки из Армении в Турцию и обратно был снят, однако, как сообщили в Министерстве экономики Армении, процесс еще не начался. Газета «Жоховурд» направила письменный запрос в Министерство иностранных дел РА с просьбой сообщить, какие работы были проведены в декабре и на каком этапе находится процесс открытия армяно-турецкой границы.
В ответ на наш запрос из управления информации и дипломатии МИД РА отметили: «Между Арменией и Турцией на уровне рабочих групп происходит процесс реализации договоренностей, достигнутых в результате встреч 1 июля. В этом контексте был произведен и забор образцов с моста Маргара».
Мы также узнали, что следующая встреча представителей Армении и Турции состоится только после претворения в жизнь ранее достигнутых договоренностей.
Пока неизвестно, когда состоится следующая встреча спецпосланников Армении и Турции, так как сейчас ведутся работы по реализации достигнутых ранее договоренностей, и только потом будет достигнута договоренность о новой встрече».