«Փաստ». Հայաստանը սեյսմիկ գոտում է, որքանո՞վ են այս երկրաշարժերը վտանգավոր մեզ համար
«Փաստ» թերթը գրում է. «Սիրիայում և Թուրքիայում ուժգին երկրաշարժերը հազարավոր մարդկանց կյանք են խլել, փլուզվել են շենք-շինություններ: Երկրաշարժերին հաջորդում են նաև ոչ պակաս ուժգին հետցնցումները: «Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի խորհրդական Սերգեյ Նազարեթյանը «Փաստի» հետ զրույցում ասում է` երկրակեղևի երկրաշարժերը (կան նաև օվկիանոսային երկրաշարժեր), որոնց խորությունը մեծ չէ, ունենում են երկարատև հետցնցումների գործընթաց:
«Դրանք օրինաչափ են, բնական, այստեղ ոչ ոք ոչինչ անել չի կարող: Առաջին ուժեղ հետցնցումը` 7 մագնիտուդ, եղավ փետրվարի 6-ին, մեր ժամանակով մոտավորապես ժամը 14:30-ի սահմաններում: Այն Սպիտակի երկրաշարժի կարգի էր: Դա էլ է օրինաչափ: Հետցնցումների գործընթացը կարող է տևել տասնյակ տարիներ, սովորաբար 1-2 տարի կլինի ակտիվ հետցնցումային ժամանակահատվածը, տեղի ունեցած հետցնցումների քանակն ընդհանուր քանակի մոտ 80 տոկոսը կկազմի, հետո կամաց-կամաց քանակը կսկսի քչանալ, բայց այդ ընթացքում կարող են լինել զգացվող, վնաս տվող ցնցումներ ևս: Սպիտակի երկրաշարժից հետո անցել է 34 տարուց ավելի, բայց հետցնցումները դեռ չեն մարել, պրոցեսը շարունակվում է»,-նշում է Նազարեթյանը:
Հայաստանը սեյսմիկ գոտում է, որքանո՞վ են այս երկրաշարժերը վտանգավոր մեզ համար: «Այս երկրաշարժը կապված է արևելաանատոլիական բեկվածքի հետ, որը Հայաստանի Հանրապետության տարածք չի մտնում: Այդ տեսակետից հավանականությունը, որ այս երկրաշարժերը պատճառ կհանդիսանան ՀՀ տարածքում ուժեղ ու վտանգավոր ցնցումների, համարյա թե բացառվում է: Թույլ երկրաշարժեր կարող են լինել, դա սովորական բան է»,-ընդգծում է «Փաստի» զրուցակիցը»։

Газета «Паст» пишет: «Мощные землетрясения в Сирии и Турции отняли тысячи жизней, разрушили здания и строения. Землетрясению последовали также не менее мощные подземные толчки. Главный эксперт Территориальной службы сейсмической защиты, доктор наук Сергей Назаретян в беседе с “Паст” сказал, что сдвиги земной коры (существуют также океанические землетрясения), глубина которых невелика, имеют длительный процесс повторных толчков.
“Они – закономерны, естественны, здесь никто и ничего сделать не может. Первый повторный толчок был магнитудой 7 баллов, 6 февраля примерно в 14:30 по ереванскому времени. Это было примерно, как во время Спитакского землетрясения. Это тоже было закономерно.
Процесс повторных толчков может длиться десятки лет, обычно – в течение 1-2 лет – это период активных повторных толчков, количество повторных толчков составит около 80% от общего числа, затем количество будет постепенно уменьшаться, но за это время могут произойти также сильные, ощутимые толчки, наносящие ущерб. После Спитакского землетрясения прошло уже 34 года, но повторные толчки пока не отступают, процесс продолжается”, – отметил Назаретян.
Армения – в сейсмической зоне, насколько эти землетрясения опасны для нас? “Это землетрясение связано с Восточно-Анатолийским разломом, который не выходит на территорию Республики Армения. С этой точки зрения возможность того, что эти землетрясения вызовут сильные и опасные толчки на территории РА, практически исключена. Слабые землетрясения могут случаться, и это нормально”, – подчеркивает собеседник “Паст”».