«Ժողովուրդ». ՌԴ-ի դեսպանատունը Սյունիքում հյուպատոսություն բացելու ցանկությո՞ւն է հայտնել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «2022 թվականի հոկտեմբերի 21-ին՝ Կապանում Իրանի գլխավոր հյուպատոսության բացումից հետո, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ նման ցանկություն է հայտնել նաև Հայաստանում ՌԴ-ի դեսպանատունը: Տեղեկացանք, որ խոսքը կրկին Սյունիքի մարզում հյուպատոսություն բացելու մասին է:
Մեր տեղեկություններով՝ Ռուսաստանն իր այդ ցանկության մասին Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին տարբեր խողովակներով ասել է: Հիմա քննարկումներ են, թե ինչպես կարող են Իրանի հյուպատոսությունը Սյունիքում բացելուց հետո իշխանությունները չթույլատրել ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնությանը հյուպատոսություն բացել Սյունիքում:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը հարցումով դիմեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ խնդրելով պարզաբանել, թե պաշտոնապես կամ ոչ պաշտոնապես ՌԴ-ն Սյունիքում հյուպատոսություն բացելու հարցով արդյոք դիմել է ՀՀ-ին: Ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են. «Հայաստանի Հանրապետությունը Ռուսաստանի Դաշնությունից Սյունիքի մարզում ՌԴ հյուպատոսություն բացելու պաշտոնական առաջարկ չի ստացել»:
Նկատենք՝ շեշտված է միայն պաշտոնական առաջարկի բացակայության մասին, իսկ ոչ պաշտոնապես նման խոսույթի բացառումը չկա ԱԳՆ պատասխանում: «Ժողովուրդ» օրաթերթին չհաջողվեց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատնից մեկնաբանություն ստանալ այս հարցի շուրջ»։

«Жоховурд»: РФ откроет консульство в Сюнике?
Газета «Жоховурд» пишет: «После открытия 21 октября 2022 года консульства Ирана в Капане, по данным газеты “Жоховурд”, подобное желание выразило также посольство России в Армении. Мы проинформированы, что речь идет об открытии консульства в Сюникской области РА.
По нашим сведениям, Россия сообщила о своем желании властям Республики Армения по разным каналам. Сейчас идут обсуждения касательно того, как власти могут после открытия консульства Ирана в Сюнике не разрешить стратегическому союзнику РФ открыть консульство в Сюнике.
Газета “Жоховурд” с запросом обратилась в МИД Армении, попросив разъяснить, действительно ли официальная или не официальная Москва обратилась к Еревану по вопросу открытия консульства в Сюнике. В ответ на это из МИД РА сообщили: «Республика Армения не получала официального предложения от Российской Федерации по открытию консульства в Сюникской области РА”.
Отметим, что подчеркивается лишь об отсутствии официального предложения, в ответе МИД не исключается подобное обращение на неофициальном уровне. Газете “Жоховурд” не удалось получить комментарий посольства РФ в РА по данному вопросу».