Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատումը շարունակում է անփոփոխ առաջնահերթություն մնալ ԱՄՆ-ի համար. Պատել
11/02/2023 11:19
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղարի տեղակալ Վեդանտ Պատելը Ռուսաստանին մեղադրել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը խափանելու մեջ:
Նրա խոսքով՝ Հարավային Կովկասում խաղաղությանն աջակցելը մնում է անփոփոխ առաջնահերթություն ոչ միայն ԱՄՆ վարչակազմի, այլև պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի համար, ինչի մասին վկայում են այդ հարցերի շուրջ նրա անմիջական շփումները Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հետ:
«Եվ դա այն է, ինչի վրա մենք շարունակելու ենք կենտրոնանալ: Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին․․․փաստն այն է, որ ռուսական ագրեսիան և միակողմանիությունը խարխլեցին ջանքերը մի շարք ուղղություններով, խարխլեցին Մինսկի խմբի ձևաչափով արդյունավետ աշխատանքի մի շարք հեռանկարներ»,-ասել է նա։
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն նախկինի պես հավատարիմ է մնում խաղաղությանն աջակցելու ցանկացած ուղղությամբ փոխգործակցությանը՝ լինի դա երկկողմ հիմքի վրա, լինի դա ԵՄ-ի ներսում մեխանիզմների միջոցով, լինի դա ԵԱՀԿ-ի միջոցով։
«Հարավային Կովկասում խաղաղությանը աջակցելը մեզ համար մնում է անփոփոխ առաջնահերթություն»,-հավելել է նա։

В Госдепе США Россию обвинили в подрыве усилий по армяно-азербайджанскому урегулированию в формате МГ ОБСЕ
11/02/2023 13:17
Заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель в ходе брифинга 10 февраля обвинил Россию в подрыве усилий Минской группы ОБСЕ по армяно-азербайджанскому урегулированию.
По его словам, содействие миру на Южном Кавказе остается неизменным приоритетом не только для этой администрации, но и для госсекретаря Энтони Блинкена, о чем, в частности, свидетельствуют его прямые контакты по этим вопросам непосредственно с главами Армении и Азербайджана.
«И это то, на чем мы собираемся продолжать сосредотачиваться. Что касается России...  факт заключается в том, что российская агрессия и односторонность подорвали ряд направлений усилий, подорвали ряд перспектив для продуктивной работы в формате Минской группы», - заявил Патель.
Представитель Госдепа добавил, что США по-прежнему «твердо привержены взаимодействию по любым направлениям содействия миру, будь то на двусторонней основе, будь то через механизмы внутри ЕС, будь то через ОБСЕ. И, как я уже сказал, содействие миру на Южном Кавказе остается для нас неизменным приоритетом».