Ցանկության դեպքում հնարավոր է հայ-թուրքական սահմանը բացել. Սարգիս Խանդանյան
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է միշտ արձագանքի աղետներին։
«Ես կարծում եմ, որ Հայաստանը, որպես միջազգային հանրության նորմալ մասնակից, պետք է միշտ արձագանքի նման աղետներին, հատկապես, այսպիսի մասշտաբներով աղետներին ու առաջարկի օգնություն», - ԱԺ-ում ճեպազրույցների ժամին ասաց նա՝ անդրադառնալով Թուրքիա հումանիտար օգնություն ուղարկելուն։
Ինչ վերաբերում է Հայաստան-Թուրքիա բանակցություններին՝ նա ասաց, թե  հումանիտար օգնությունը դրական ազդակ կարող է լինել հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։
«Այո, մենք տեսնում ենք, որ ցանկության դեպքում հնարավոր է սահմանը բացել, հույս ունենանք, որ Թուրքիայի կառավարությունն ավելի կհակվի այս գործընթացին ու ավելի արագ արդյունքներ կտեսնենք»,- նշեց Խանդանյանը։

Оказанная Турции помощь может положительно повлиять на армяно-турецкие переговоры – Ханданян
Глава комиссии парламента Армении по внешним отношениям Саркис Ханданян считает, что Армения всегда должна реагировать на катастрофы.
«Армения, как нормальная участница международного сообщества, всегда должна реагировать на кризисы, катастрофы, особенно, в подобных масштабах», - сказал он сегодня журналистам, говоря об оказанной Турции помощи.
Он также заявил, что есть такой нюанс, что оказанная помощь может в положительном плане повлиять на армяно-турецкие переговоры.
«Мы видим, что при желании можно открыть границу, эксплуатировать коммуникации, дороги. Надеемся, что правительство Турции будет более склонно этому процессу, и мы намного быстрее увидим результат», - сказал Ханданян.