«Ժողովուրդ». Հայաստանը հակված է չմասնակցե՞լ ՀԱՊԿ զորավարժություններին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) «Անխախտ եղբայրություն» զորավարժությունները, որոնք ի սկզբանե նախատեսվում էր անցկացնել Հայաստանում, կկայանան Ղրղզստանում։ Այդ մասին փետրվարի 14-ին հայտարարել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Հայաստանը հակված է չմասնակցել այդ զորավարժություններին: Հիշեցնենք՝ հունվարի 10-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորամիավորումների զորավարժություններ չեն անցկացվի. «Հայաստանի պաշտպանության նախարարը ՀԱՊԿ միավորված շտաբին գրավոր տեղեկացրել է, որ մենք ՀՀ-ում նման զորավարժություն անցկացնելը այս իրավիճակում նպատակահարմար չենք համարում։ Այդ զորավարժությունները համենայնդեպս այս տարի Հայաստանում չեն կայանա»։
Դրանից հետո ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը, անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀՀ-ում ՀԱՊԿ զորավարժություններ չանցկացնելու հայտարարությանը, նշել էր, թե ըմբռնումով են մոտենում Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին, որը կարող է թույլ չտալ ընթացիկ տարում լիարժեք անցկացնել ՀԱՊԿ-ի պլանավորված խաղաղապահ զորավարժությունները:

«Жоховурд»: Армения склонна не участвовать в учениях ОДКБ «Нерушимое братство»
Газета «Жоховурд» пишет: «Учения ОДКБ «Нерушимое братство-2023», которые изначально планировалось провести в Армении, пройдут в Киргизии, заявил во вторник, 14 февраля, начальник объединенного штаба ОДКБ Анатолий Сидоров.
По сведениям издания, Армения склонна не участвовать в этих военных учениях. Напомним, на состоявшейся 10 января пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян заявил, что миротворческие военные учения ОДКБ не будут проводиться в Армении: «Министр обороны РА уже письменно уведомил Объединенный штаб ОДКБ о том, что мы не считаем целесообразным проведение подобных военных учений на территории РА в сложившейся ситуации. И эти военные учения в РА, по крайней мере, в этом году, проведены не будут».
После этого пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов, коснувшись данного заявления Пашиняна, сказал, что  с пониманием относятся к сложившейся сегодня ситуации в Республике Армения, которая может не позволить в текущем году полноценно провести запланированные миротворческие учения ОДКБ.