Եթե ​​Հայաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը վճռական քայլեր ձեռնարկեն, դա կնպաստի Հարավային Կովկասի խաղաղությանը. Չավուշօղլու
15/02/2023 14:04
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ ճեպազրույցում ասել է, որ քննարկել են երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման համար անհրաժեշտ քայլերը։
«Մենք պայմանավորվեցինք արագացնել դրանք»,- ասել է Չավուշօղլուն։
«Հայ գործընկերը խոսել է նաև Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացի մասին։ Եթե ​​երեք երկրները վճռական քայլեր ձեռնարկեն, դա կնպաստի Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանը, և դա կարևոր է նաև տնտեսական բարգավաճման համար»,- ասել է նա։
Չավուշօղլուն հայտարարել է նաև, որ Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանին անցակետերի նախապատրաստումը շարունակվում է, վերանորոգվում են դեպի դրանք տանող ճանապարհներն ու կամուրջները։

Если Армения, Турция и Азербайджан предпримут решительные шаги, то это сыграет на пользу миру на Южном Кавказе – Чавушоглу
15/02/2023 13:56
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил на брифинге с главой МИД Армении Араратом Мирзояном, что обсудил шаги, необходимые для продолжения нормализации отношений между странами.
«Мы договорились ускорить их», - заявил Чавушоглу.
«Армянский коллега также рассказал о переговорном процессе с Азербайджаном. Если три страны будут предпринимать решительные шаги, то это сыграет на пользу миру и стабильности на Южном Кавказе, это важно и для экономического процветания», - отметил он.
Чавушоглу также заявил, что продолжается подготовка КПП на границе Армении и Турции, ремонтируются ведущие к ним дороги и мосты.