«Միջազգային համայնքը չի կարող անտարբեր մնալ մարդկային այս ահավոր ողբերգության նկատմամբ»․ Արամ Առաջինը կոչ է արել չեղարկել Սիրիայի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները
16/02/2023 16:56
Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Առաջինը Հալեպ կատարած հովվապետական այցի ընթացքում լրատվամիջոցների համար հանդես է եկել հայտարարությամբ, գրում է Սիրիայում լույս տեսնող հայլկական «Գանձասար» պարբերականը։
Արամ Առաջինը նշել է, որ իր համար միշտ հատուկ ուրախություն է լինել Սիրիայում, մի երկրում, որը Ցեղասպանությունից հետո ընդունել է ջարդերից փրկված հայ ժողովրդի զավակներին և իր հողը, հացն ու ջուրը կիսել նրանց հետ։
«Աշխարհով մեկ սփռված մեր ժողովրդի զավակները երբեք չեն մոռանա Սիրիայի ժողովրդի ցուցաբերած սերը, վստահությունն ու զորակցությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ։
Այսօր, սակայն, վշտաբեկ սրտով ու ցավով եմ այցելել Սիրիա և ականջալուր ու ակատես եմ երկրաշարժի հետևանքով ահավոր ավերածություններին ու մարդկային զոհերին, ինչպես նաև անտուն մնացած բազմաթիվ ընտանիքներին։ Ահավոր ողբերգության մեջ է այսօր գտնվում Սիրիան։ Երկրաշարժի ծանր հետևանքները կարող են ավելի ծավալվել, եթե շուտափույթ միջոցներ չձեռնարկվեն։
Հետևաբար, միջազգային համայնքը չի կարող անտարբեր մնալ մարդկային այս ահավոր ողբերգության նկատմամբ։ Նման իրավիճակում անհրաժեշտ է մի կողմ դնել քաղաքական մոտեցումներն ու դիրքորոշումները և որպես մարդկային նույն ընտանիքին պատկանող անձեր ու ազգեր, անհրաժեշտ է իրար օգնել։ Ինչպես Աստվածաշնչում է ասվում՝ երբ մարմնի մի մասը ցավում է, ամբողջ մարմինն է ցավում (Ա.Կր 12.26)։ Այսօր միջազգային համայքն ու նրան պատկանող բոլորն ազգերն ու երկրները կոչված են օժանդակելու Սիրիային։
Արդ, իմ ձայնը միացնելով Սիրիայի եկեղեցիների հոգևոր պետերի հավաքական ձայնին՝ կոչ եմ ուղղում միջազգային համայնքին՝ վերջ տալու Սիրիայի դեմ հաստատված պատժամիջոցներին և շուտափույթ օժանդակելու Սիրիայի ժողովրդին, որպեսզի տնտեսական վատ վիճակում գտնվող սիրիացի ժողովուրդը կարողանա դուրս գալ ներկա ահավոր վիճակից»,- ասել է Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը։

Международное сообщество не может оставаться равнодушным к этой страшной человеческой трагедии – Католикос Арам I призвал отменить санкции против Сирии
16/02/2023 17:36
Католикос Великого дома Киликийского Арам I во время своего патриаршего визита в сирийский город Алеппо выступил с заявлением, пишет армянское издание «Гандзасар».
Арам I отметил, что для него всегда было особой радостью посещать Сирию, страну, которая после Геноцида армян приняла сынов армянского народа, спасшихся от погромов, и разделила с ними свою Родину, кров и хлеб.
«Проживающие по всему миру сыны нашего народа никогда не забудут проявленную народом Сирии любовь, доверие и поддержку армянскому народу.
Сегодня, однако, я посетил Сирию с разбитым сердцем и болью, и являюсь очевидцем ужасающих разрушений и человеческих жертв вследствие землетрясения, а также многочисленных семей, оставшихся без крова. Сирия сегодня находится в ужасной трагедии. Тяжелые последствия землетрясения могут углубиться, если не будут предприняты срочные меры.
Следовательно, международное сообщество не может оставаться равнодушным к этой страшной человеческой трагедии. В такой ситуации необходимо отложить в сторону политические подходы и позиции и как личности и народы, принадлежащие к одной человеческой семье, необходимо помогать друг другу. В Библии сказано: Если страдает один орган, то с ним страдают и все прочие, если прославляется один орган, с ним радуются и все остальные. Сегодня международное сообщество и все принадлежащие к нему народы и страны призваны помочь Сирии».
Он призвал международное сообщество как можно скорее отменить санкции против Сирии и скорее помочь народу Сирии, чтобы сирийский народ, находящийся в плохой экономической ситуации, смог выйти из нынешней ужасной ситуации.