«Ժողովուրդ». ԱԳՆ-ում թափուր աշխատատեղերի համար հայտարարվել է մրցույթ և փաստաթղթերի ներկայացման ժամկետները երկարացվել են
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում թափուր աշխատատեղեր կան, և ինչպես երևում է, դրանք զբաղեցնել չի հաջողվում: Բանն այն է, որ Արտաքին գործերի նախարարության կողմից հայտարարվել էր մրցույթ թաքուր տեղերի համալրման նատակով, և փաստաթղթերի ներկայացման ժամկետները երկարացվել են, որպեսզի մարդիկ կարողանան դիմել, և հնարավոր լինի լրացնել թափուր հաստիքները:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ խոսքը թվով 16 հաստիքների մասին է, դրանց թվում կան 2-րդ քարտուղարի, կցորդների, 3-րդ քարտուղարի հաստիքներ: Հայտարարության մեջ նշված են նաև պաշտոնային դրույքաչափերը: 2 տարվա աշխատանքային ստաժ ունեցող, առնված երկու օտար լեզվի գերազանց իմացությամբ 2-րդ կցորդի պաշտոնային դրույքաչափը կազմելու է 221 հազար դրամ, 3-րդ քարտուղարինը՝ 189 հազար դրամ, կցորդինն էլ՝ 163 հազար դրամ: Հասանելի է նաև հարցաշարը. բացի արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցերից, պետք է իմանալ, օրինակ, թե ում է Հայաստանում պատկանում իշխանությունը, ինչպես է այն իրականացվում, ով է իրականացնում նախարարության կառավարումը և այլն:
Արտաքին գործերի նախարարությունը մեկն է այն գերատեսչություններից, որտեղ թափուր հաստիքները շատ են, և ցանկացողներ չկան՝ պետական համակարգում և այս իշխանությունների հետ աշխատելու: Դա էլ հանգեցնում է մի իրավիճակի, երբ նախկին պաշտոնյաները նշանակվում են օգնականներ ու խորհրդականներ»։

«Жоховурд»:В МИД объявлен конкурс на замещение вакантных должностей и срок представления документов продлен
22/02/2023 11:43
Газета «Жоховурд» пишет, что в министерстве иностранных дел Армении есть вакантные должности и, как видно, их не удается пополнить.
«Дело в том, что МИД объявил конкурс на замещение вакантных должностей и срок представления документов продлен, чтобы люди могли обратиться и можно было пополнить вакансии.
Мы узнали, что речь идет о 16 должностях, в их числе 2-го секретаря, атташе, 3-го секретаря. В объявлении отмечаются также официальные оклады. Должностной оклад имеющего двухлетний опыт работы, владеющего как минимум двумя иностранными языками 2-го атташе составит 221 тысячи драмов, 3-го секретаря – 189 тысяч драмов, атташе – 163 тысячи драмов. Доступен также вопросник: кроме касающихся внешней политики вопросов, нужно знать, например, кому в Армении принадлежит власть, как она осуществляется, кто осуществляет управление министерством и т.д.
Министерство иностранных дел Армении одно их тех ведомств, где есть много вакансий, а желающих работать в государственной системе и с этими властями – нет. А это приводит к ситуации, когда бывшие чиновники назначаются помощниками и советниками», - пишет газета.