Օրթեզավորում՝ վիրավորում ստացած զինվորներին կյանքի հուն վերադարձնելու նպատակով Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Զինվորի տուն»-ը դարձյալ ձեռքբերում ունեն. 22-ամյա Հայկի պատմությունը
22-ամյա Հայկը մինչև բանակ զորակոչվելը երազել է ֆիլմերում նկարահանվելու կամ մոդելային կարիերայով զբաղվելու մասին: Հաջողել է դրվագներում հայտնվելու հարցում: Քառասունչորսօրյայի ժամանակ, անօդաչուի արկից գլխի հատվածում ստացած վիրավորումից հետո, Տավուշի մարզում ապրող երիտասարդը վերագնահատել է հետագա կյանքը: Իր կամքից անկախ՝ առաջնային են դարձել նորից ոտքի կանգնելը, հաստատուն քայլեր կատարելը և մեկ այլ մասնագիտություն ընտրելը: Հասկացել է, որ ռազմի դաշտից հետո, իրեն նոր պայքար ու անպայման հաղթելու՝ ոտքի կանգնելու կամք է հարկավոր: Համեստ հպարտությամբ ասում է, որ Հայկ Նահապետի անունն է կրում և հուսահատվելու իրավունք չունի: Փոխվել է նաև մասնագիտական կողմնորոշումը. սկսել է խորանալ իրավաբանության մեջ, արդեն բարձրագույն կրթություն է ստանում:
«Եթե մենք ապրում ենք մի երկրում, որտեղ պատերազմները բացառված չեն՝ անկախ սեռից ու տարիքից՝ պարտավոր ենք բոլորս պատրաստ լինել պատերազմի: Ինձ թվում է՝ յուրաքանչյուր մարդ կարող է իրեն բացահայտել այն ժամանակ, երբ շփոթվում է, հայտնվում անելանելի վիճակում և պետք է ինչ-որ մեկին օգնի: Ինքս իմ մեջ բացահայտեցի, որ ընդհանրապես շփոթվող չեմ: Կարողանում եմ իրավիճակից արագ դուրս գալ այնպես՝ ինչպես պետք է: Եթե ես իմանայի, թե ինչ է սպասում ինձ ռազմի դաշտում՝ կկրկնեի նույնը…առանց մտածելու»,- ասում է Հայկը:
Քառասունչորսօրյա պատերազմից հետո, վիրավորում ստացած զինվորների մի մասին օրթեզավորելու նպատակով, ավելի քան մեկ տարի, Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Զինվորի տուն» բարեգործական-հասարակական կազմակերպությունը հետևողական ջանքեր են գործադրում: Հայկն այդ ծրագրի բուժառուներից է: Նրա և հաջողություն արձանագրած տղաների անցած ճանապարհը ոգևորում է գործընկեր կազմակերպություններին: Եռամյա ծրագիրն ընթացքի մեջ է, տղաներին բնականոն կյանքի վերադարձնելու ջանքերն էլ՝ համառ:
Հայկը փորձում է խոսելու փոխարեն գործել ու կամք դրսևորել. ավելի մեծ արդյունք ստանալու համար, չի սահմանափակվում Տավուշից մայրաքաղաք մեկնալու և «Զինվորի տանը» ֆիզիոթերապիա անցնելու հնարավորությամբ: Այցելում է իր բնակավայրի մարզասրահ՝ վստահ լինելով, որ այդ հարցում ևս ունենալու է անհրաժեշտ աջակցութուն: Իրենց հայրենակցին այստեղ ընդունում են սիրով՝ ծառայության դիմաց գումար չակնկակելով: Նոր տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությունն էլ թույլ է տալիս անհրաժեշտության դեպքում «Զինվորի տանն» իրեն կցված մասնագետ-կինեզիստներից տեսազանգով խորհրդատվություն ստանալ: Իսկ ժամանակակից օրթեզն օգնում է ամուր և ճիշտ ֆիքսել ոտքի անատոմիական դիրքը, թեթևացնել վնասված հոդի, վերջույթների և ողնաշարի ծանրաբեռնվածությունը:
Անպայման հաջողելու՝ Հայկի լավատեսությունը հիմնավորված է. օրթեզի օգնությամբ, ժամանակ առ ժամանակ՝ երբեմն նաև առանց ձեռնափայտի է քայլում: Իր նպատակասլացությամբ արդարացնում է գործընկեր կազմակերպությունների և մասնագետների հույսերը: Դեռ չի մտածում ընտանիք կազմելու մասին. հաջողության է ձգտում նաև մասնագիտացման հարցում:
2021 թվականին մեկնարկած եռամյա ծրագրի համար, Վիվա-ՄՏՍ-ը գործընկեր՝ «Զինվորի տուն» բարեգործական-հասարակական կազմակերպությանը տրամադրել է 120 մլն դրամ:

Hayk, 22-year-old, used to dream of becoming a film actor or embark on a model’s career before being drafted in the army, and had even managed to play some bit roles. Following a wound received from a drone attack during the 44-day war, the young man from Tavush had to reconsider life plans. His priorities have changed beyond his will; now he needs to stand back on his feet, make his steps firmer and think of getting another profession. Hayk now knows there is more struggle beyond the battlefield and he needs willpower to stand back on his feet to win over life circumstances by all means. Hayk says with some reserved pride that his name, Hayk, that of the Armenians’ forefather Hayk Nahapet, is somewhat obliging. Hayk is now thinking of becoming a lawyer and is already getting professional education.
“We live in a country where war cannot be ruled out and so men and women of all ages, all of us, have to be prepared for it. A person starts knowing oneself only in extreme situations and has to help another person. I have discovered myself and now I know I start acting as I have to. I would act exactly as I did, if I knew what was there awaiting me on the battlefield,” Hayk says.
For over a year now, Viva-MTS and the “Soldier's home” charity non-governmental organization have committed to provide orthoses to soldiers, who were injured during the 44-day war. Hayk is one of the patients getting treatment as part of the program. The path that Hayk and other young men, who have succeeded in their treatment programs have already passed, is an inspiration for the partner organizations. The 3-year program is underway, with a firm commitment to have the young men back to normal life.
Hayk prefers acting and showing willpower; to achieve his goals, he travels to Yerevan to get the treatment at the rehabilitation center. He regularly goes to gym sure that he will get the needed support there, too. Hayk is a most welcomed patron there and gets the services free of charge. And the technologies at hand let him reach out to his kinesitherapy doctors at the “Soldier’s home” via videocall, in case a professional advice is needed. The modern orthosis helps him fix his feet in an anatomically proper position, easing the load on his injured joints, limbs, and spine.
Hayk’s optimism to win by all means is justified: thanks to the orthosis he now learns to walk without a support. The commitment he shows inspires the partners and the specialists of the program. Hayk says he has not thought about starting a family yet; he is now fully focused on getting vocational education.
In 2021 Viva-MTS allotted AMD120 mln for the 3-year program implemented by the “Soldier's home” charity non-governmental organization.