«Հրապարակ». Ո՞ւմ թեկնածությունն է ներկայացնելու Արցախի նախագահը Գլխավոր դատախազի պաշտոնում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի նախկին դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանի` պետնախարարի պաշտոնը զբաղեցնելուց հետո Արցախում գլխավոր դատախազի պաշտոնը թափուր է մնացել, այն պետք է համալրվի մի քանի օրից։ Չնայած որ խորհրդարանն է ընտրելու նոր գլխավոր դատախազին, սակայն երեկվա դրությամբ դեռ պատկերացում չունեին, թե ում թեկնածությունն է ներկայացնելու Արցախի նախագահը։ Նախագահականի մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ ամենայն հավանականությամբ Արայիկ Հարությունյանի ընտրությունը կանգ կառնի Ներսիսյանի տեղակալներից մեկի վրա: Չի բացառվում՝ Կարեն Գաբրիելյանի, որը դատախազության հնաբնակներից է, սակայն պատերազմից հետո՝ 2021-ի մարտի 15-ին է նշանակվել գլխավոր դատախազի տեղակալ։
Ի դեպ, մամուլում վերջերս լուրեր էին շրջանառվում, թե չի բացառվում, որ ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը զբաղեցնի ԱՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնը, սակայն Արցախի Սահմանադրությունը դա թույլ չի տալիս. «Գլխավոր դատախազ կարող է ընտրվել 35 տարին լրացած, Արցախի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող, ընտրական իրավունք ունեցող, բարձր մասնագիտական որակներով և մասնագիտական աշխատանքի առնվազն տասը տարվա փորձառությամբ, բարձրագույն կրթությամբ իրավաբանը»»։

«Грапарак»: Кто станет следующим генпрокурором Арцаха?
Газета «Грапарак» пишет, что после назначения бывшего генпрокурора Арцаха Гургена Нерсисяна государственным министром, должность генерального прокурора в Арцахе остается вакантной, она должна быть укомплектована через несколько дней.
«Несмотря на то, что нового генпрокурора избирает парламент, однако по состоянию на вчерашний день не было никакого представления, чья кандидатура будет выдвинута президентом Арцаха.
Как сообщают наши источники в аппарате президента, по все видимости, Араик Арутюнян остановит свой выбор на одном из заместителей Нерсисяна. Не исключается, что на Карене Габриеляне: он является одним из старожилов прокуратуры и был назначен заместителем генерального прокурора после войны, 15 марта 2021 года.
Кстати, недавно в прессе распространились сведения о том, что должность генпрокурора Арцаха может занять бывший генпрокурор Армении Артур Давтян, однако Конституция Арцаха не позволяет этого: ″Генеральным прокурором может быть избран юрист, которому исполнилось 38 лет, являющийся гражданином Республики Арцах, обладающий избирательным правом, высокими профессиональными качествами, имеющий как минимум десятилетний опыт работы по профессии и высшее образование″», - пишет газета.