Ի՞նչ խնդիր է լուծում ՀՀ-ն. նեղացվածությո՞ւնն է ցույց տալիս, ատա՞մ է կրճտացնում, թե՞ այլընտրանքային համակարգի ընտրություն կա. Տիգրան Աբրահամյան
10/03/2023 14:55
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանն անդրադարձել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնի քվոտայից Հայաստանի հրաժարվելու թեմային։
«ԱԳՆ փոխանցմամբ, ՀՀ-ն համապատասխան առաջարկ է ներկայացրել ՀԱՊԿ-ին` հրաժարվելու ՀԱՊԿ քարտուղարի տեղակալի քվոտայից:
Նշեմ, որ ՀԱՊԿ քարտուղարի 3 տեղակալների պաշտոնը ռոտացիոն է:
Ի՞նչ է անում Հայաստանը․
Նախ՝ սրանով ՀՀ-ն արտահայտում է ՀԱՊԿ քաղաքական գծի վերաբերյալ իր վերաբերմունքը: Երկրորդ՝ ցույց է տալիս, որ իջեցնում է կազմակերպության հետ հարաբերությունների քաղաքական մակարդակը: Երրորդ՝ տպավորություն ունեմ, որ այս քայլով ՀՀ-ն ՀԱՊԿ-ից տարանջատվելու գործընթաց է սկսում կամ նոր լիցք հաղորդում ավելի վաղ մեկնարկած կուրսին:
Գանք առանցքայինին․
Ի՞նչ խնդիր է լուծում ՀՀ-ն. ցույց է տալիս նեղացվածությու՞նը, ատա՞մ է կրճտացնում, թե՞ այլընտրանքային համակարգի ընտրություն կա:
Միգուցե տարածաշրջանում նոր պայթյունի բարձր հավականությո՞ւնն է շտապեցնում, իսկ ի՞նչ հաշվարկով», - գրել է պատգամավորը։

Тигран Абрамян: Какую задачу решает Армения? Показывает обиду, скрипит зубами или есть выбор альтернативной системы?
10/03/2023 15:50
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян обратился к вопросу отказа Армении от квоты заместителя генерального секретаря ОДКБ.
«Как сообщает МИД, Армения представила соответствующее предложение в ОДКБ об отказе от квоты заместителя генерального секретаря ОДКБ.
Отмечу, что должность трех заместителей секретаря ОДКБ – ротационная.
Что делает Армения?
Во-первых, тем самым Армения выражает своё отношение к политической линии ОДКБ. Во-вторых, демонстрирует, что снижает политический уровень отношений с организацией. В-третьих, создается впечатление, что этим шагом Армения начинает процесс выхода из ОДКБ или придает новый импульс стартовавшему ранее курсу.
Давайте перейдем к сути.
Какие задачи решает Армения? Показывает обиду, скрипит зубами или есть выбор альтернативной системы?
Возможно, ускоряет высокую вероятность нового столкновения в регионе, а с каким расчетом?» - написал на своей странице в Facebook депутат.