Կաթնաշոռ արտադրող ընկերություններում կիրականացվեն վերահսկողական միջոցառումներ
ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը հաղորդագրություն է տարածել՝ սննդամթերքի անվտանգության նորմերի խախտման մասին նախօրեին մամուլում տեղ գտած հրապարակման առնչությամբ․
«ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը որպես ահազանգ է գրանցել Հետաքննող լրագրողների «Հետք» կայքում հրապարակված «Աղիքային ցուպիկ, խմորասնկեր և բորբոսասնկեր. կաթնաշոռի 10 նմուշից միայն 2-ում խախտում չկա» հոդվածում ներկայացված տեղեկատվությունը:
Նշված ընկերություններում կիրականացվեն վերահսկողական միջոցառումներ, արդյունքները կհրապարակվեն:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ Տեսչական մարմինն իր գործունեությունն իրականացնում է իրավական ակտերով սահմանված նորմերի հիման վրա: Ըստ այդմ՝ ստուգումներ կարող են անցկացվել միայն Տեսչական մարմնի խորհրդի կողմից հաստատված Ստուգումների ծրագրի և քաղաքացիներից, պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, հասարակական կազմակերպություններից ստացված բողոքների հիման վրա:
Բացի «Թեժ գծի» զանգերից, ՍԱՏՄ-ն որպես ահազանգ գրանցում և ընթացք է տալիս նաև սննդամթերքի անվտանգության նորմերի խախտման մասին ԶԼՄ-ների միջոցով, սոցիալական ցանցերով, էլեկտրոնային նամակներով ստացվող տեղեկատվությունը»:

Инспекционный орган проведет надзорные мероприятия в компаниях-производителях творога
Инспекционный орган продовольственной безопасности Армении распространил заявление в связи с опубликованной накануне в СМИ информацией о нарушении норм продовольственной безопасности.
«Инспекционный орган продовольственной безопасности зарегистрировал информацию, содержащуюся в статье под названием «Кишечная палочка, дрожжи и плесневые грибы: только в 2 из 10 образцов творога не обнаружено нарушений», опубликованной на сайте Hetq.am.
В указанных компаниях будут проведенные мероприятия по надзору, результаты будут опубликованы.
Вместе с тем сообщаем, что Инспекционный орган осуществляет свою деятельность на основании норм, установленных правовыми актами. Соответственно, проверки могут проводиться только на основании Программы проверок, утвержденной Советом Инспекционного органа, и жалоб, поступивших от граждан, государственных органов и органов местного самоуправления, общественных организаций.
Помимо обращений на телефон «Горячей линии», Инспекционный орган также регистрирует и обрабатывает информацию о нарушениях норм безопасности пищевых продуктов через средства массовой информации, социальные сети и электронную почту», - говорится в сообщении.