Այս իշխանությունը գենետիկ անհանդուրժողականություն ունի թուրքին հաղթած ցանկացած անձի նկատմամբ. փաստաբանը՝ Խաչատուրովի գործի մասին (Տեսանյութ)
Փաստաբան Միհրան Պողոսյանը, որը ներկայացնում է Սեյրան Օհանյանի գործով անցնող Էդգար Արշակյանի շահերի պաշտպանությունը, պնդում է՝ այս գործով ամեն ինչ արվել է գեներալ Գրիգորի Խաչատուրովի՝ «հայկական բանակի իրական գեներալներից մեկի» բարի համբավը պախարակելու համար։
«Դուք էլ եք պատկերացնում՝ հանրությանը հրամցնել, թե, իբր, զորամաս է վաճառվել, լրիվ այլ արձագանք է ունենում, եթե հրամցնեին, որ ՊՆ-ին ամրակցված տարածք է վաճառվում, արձագանքն այդպիսին չէր լինելու», - լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց նա։
Պողոսյանը փաստաթուղթ ներկայացրեց, որը փաստում էր, որ տարածքը, որն, ըստ ՀՀ գլխավոր դատախազության վաճառվել է, զորամասի տարածք չի եղել։
«Երբևիցե այդ տարածքը որպես զորամաս չի ծառայել։ Գրիգորի Խաչատուրովի ենթակայության տակ այդ տարածքը եղել է մոտավորապես 2004 թվականից, երբ նշանակվել է Արարատի զորամասի հրամանատարի առաջին տեղակալ-շտաբի պետ, այդ ընթացքում ընդհանրապես չի իրականացվել որևէ մարտական հերթապահություն, այլ գործողություն, իսկ 2009-ին, առավել ևս, ոչ մի գործողություն չի իրականացվել», - նշեց Միհրան Պողոսյանը։
Փաստաբանն ասաց՝ «այս իշխանությունը գենետիկ անհանդուրժողականություն ունի իր կարծիքին չհամաձայնող, որոշումներին ընդդիմացող անձանց նկատմամբ»։
«Այս իշխանությունը գենետիկ անհանդուրժողականություն ունի թուրքին հաղթած ցանկացած անձի նկատմամբ, այլ տարբերակ չկա։ Այն, որ ասում են՝ բացառված է, որ Հայաստանում գործ կարեն, ասում եմ՝ Էդգար Արշակյանին պատկանող հողամասը տանում, գցում են Գրիգորի Խաչատուրովի գրպանը։ Գործ կարելը պոզով-պոչով չի լինում», - հայտարարեց Միհրան Պողոսյանը։
Նկատենք, որ, ըստ դատախազության, գործարքի առարկան չգործող զորամասի տարածքն է, որը պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտոնավարման տարիներին, իբր, վաճառվել է Գրիգորի Խաչատուրովին, ինչը ձեւակերպվել է երրորդ անձի անվամբ։

Адвокат Мигран Погосян, представляющий интересы проходящего по делу Сейрана Оганяна Эдгара Аршакяна, утверждает, что в рамках этого дела было сделано все возможное, чтобы опорочить доброе имя бывшего командующего третьим армейским корпусом, генерала Григория Хачатурова – «одного из истинных генералов армянской армии».
«Поскольку вы тоже понимаете, что когда обществу представляют, что якобы продана воинская часть, реакция бывает совершенно другой. Если бы сказали, что продана закрепленная за Минобороны территория, то реакция не была бы такой», - заявил Мигран Погосян в ходе встречи с журналистами.
Погосян показал документ, в котором констатируется, что территория, которая согласно генпрокуратуре, была продана, не была воинской частью.
«Эта территория никогда не служила в качестве воинской части. Эта территория находилась в ведении Григория Хачатурова приблизительно с 2004 года, когда он занимал должность начальника штаба-первого заместителя командира воинской части в Арарате. В этот период никакой боевой службы, других действий там не проводилось, и тем более в 2009 году», - отметил он.
Адвокат сказал, что «эта власть проявляет генетическую нетерпимость к тем, кто не соглашается с ее мнением, сопротивляется ее решениям».
«У этой власти генетическая нетерпимость к любому одержавшему победу над турком человеку, другого варианта нет. Когда заявляют, что исключается, чтобы в Армении ″сшили″ дело на кого-то, я отвечаю – принадлежащий Эдгару Аршакяну земельный участок бросают в карман Григория Хачатурова. А как еще шьют дела?» - заявил Мигран Погосян.