«Փաստ» թերթը գրում է. «Երեկ Մոսկվայում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը, որին հաջորդեց նրանց մամուլի ասուլիսը։ «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, Միրզոյանի մոսկովյան այցը նախապես պլանավորված չի եղել, այլ կազմակերպվել է՝ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված։
ԱԳՆ մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, Միրզոյանը Մոսկվա է մեկնել, որպեսզի որոշակիորեն մեղմի հայ-ռուսական հարաբերություններում կուտակված ու գնալով մեծացող լարվածությունը, որ ստեղծվել է ՀՀ իշխանությունների դրևսորած «հետևողական» վարքագծով (ՀԱՊԿ զորավարժություններից, ՀԱՊԿ քարտուղարի տեղակալի պաշտոնից, դեկտեմբերին նախատեսված եռակողմ հանդիպումից հրաժարում, ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդների տեղակայում, Ռուսաստանի հասցեին կոշտ մեղադրանքներ և այլն)։
Պաշտոնական հաղորդագրությամբ, անդրադարձ է եղել հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին, Լաչինի միջանցքի խնդրին և մի շարք այլ կարևոր հարցերի: Ի մասնավորի, Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ «պրակտիկայում չկա եռակողմ հայտարարության որևէ դրույթ, որը Բաքուն խախտած չլինի»։ Նա նաև նշել է, թե այս տեսանկյունից Հայաստանն «ակնկալում է, որ դաշնակիցները ակտիվ քայլեր կձեռնարկեն, որպեսզի Ադրբեջանը կատարի ստանձնած պարտավորությունները և վերջ տա ուժի կիրառմանը»։
Մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ Միրզոյանը ներկայացրել է նաև, այսպես կոչված, «խաղաղության պայմանագրի»՝ Ադրբեջանի կողմից ներկայացված փաթեթը, ինչպես նաև Հայաստանի առաջարկները՝ ցանկանալով տեղում ռուսների տրամադրությունները հասկանալ»։

Газета «Паст» пишет, что вчера в Москве состоялась встреча министров иностранных дел Армении и России Арарата Мирзояна и Сергея Лаврова, за которой последовала их пресс-конференция. По сведениям издания, визит Мирзояна в Москву не был запланирован заранее, а был организован из-за сложившейся ситуации.
«Как передает наш источник в МИД, Мирзоян накануне отправился в Москву, чтобы как-то смягчить накопившуюся и нарастающую с каждым днем напряженность в армяно-российских отношениях в результате «последовательной» политики властей Армении (отмена учений ОДКБ, отказ от квоты заместителя генсека ОДКБ, трехсторонней встречи глав МИД в декабре, размещение наблюдателей ЕС в Армении, резкие обвинения в адрес РФ и так далее).
В официальном сообщении отмечалось, что были затронуты армяно-азербайджанские отношения, проблема Лачинского коридора и ряд других важных вопросов. В частности, Арарат Мирзоян подчеркнул, что «на практике нет какого-либо положения трехстороннего заявления, которое бы Баку не нарушил». Он также отметил, что с этой точки зрения Армения «ожидает, что союзники предпримут активные шаги для выполнения Азербайджаном взятых обязательств и прекращения применения силы».
Наши источники сообщают, что Мирзоян представил переданный Азербайджаном пакет так называемого «мирного договора», а также предложения Армении, чтобы на месте понять настроения русских», - пишет газета.