ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում արձագանքեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն պնդմանը, թե ՀՀ ներկայիս իշխանությունները 2018-20 թվականներին ավելի շատ զենք են ձեռք բերել, քան դրան նախորդող 10 տարիներում է ձեռք բերվել։
Այս պնդումը, ինչպես նշեց ՀՀ երրորդ նախագահը, լկտի սուտ է՝ բնորոշ ներկա կառավարիչների գործելաոճին ու էությանը։
«Հայաստանի ներկա կառավարիչների ամենից «ուժեղ» կողմը ամոթ չունենալն է, և նրանք կարող են առանց ամոթի մի նշույլի՝ նայել դիմացինի աչքերի մեջ և ստել»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀ երրորդ նախագահը նշեց՝ գործող իշխանությունները միայն երկու ճիշտ բան են ասել, սակայն այդ հայտարարությունները հանգեցրել են կործանարար հետևանքների։
«Իմ կարծիքով՝ նրանք ընդամենը, որքան հիշում եմ, երկու ճշմարտություն են ասել, ավելի ճիշտ՝ երկու հայտարարություն են արել, որոնցով ղեկավարվել են։ Առաջինն այն էր, որ ասացին, որ իրենք իրենց «գժի տեղ կդնեն» և մադրիդյան սկզբունքները, կոպիտ բառ օգտագործեմ, վարի կտան, այդ սկզբունքներով չեն առաջնորդվի, ինչը և արեցին։ Եվ երկրորդը՝ պատերազմի առաջին օրը նրանք հայտարարեցին, որ ինչ էլ լինի՝ իրենք իրենց պարտված չեն համարելու։ Եվ այդ երկու, այսպես ասեմ, հայտարարությունները տեսաք, թե ինչ արհավիրքներ բերեցին մեր երկրին»,- ընդգծեց Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀ երրորդ նախագահը նշեց նաև, թե ինչ սպառազինություններ է ձեռք բերել Հայաստանը նախկինում։
«Ինչ վերաբերում է սպառազինություններին, ապա առանց շատ բան բացահայտելու ասեմ հետևյալը, որ իր (Փաշինյանի-խմբ․) նշած տարիներին մենք, երևի թե, մարտական պատրաստության վրա ավելի շատ զինամթերք են օգտագործել, քան իրենք ձեռք են բերել այդ երկու տարիների ընթացքում։
Ուզում եմ հիշեցնել նրանց, ովքեր կամ անտեղյակ են կամ հիշողության կորուստ ունեն, որ այդ ժամանակաշրջանում մենք միակն էինք տարածաշրջանում, որ ունեինք С-300-ի դիվիզիոններ, մենք ունեինք արդեն մեծ հեռահարության հրթիռներ, մենք այդ ժամանակահատվածում ձեռք ենք բերել 100-ից ավելի միայն ծանր զրահատեխնիկա, այդ ժամանակահատվածում մենք ձեռք ենք բերել հարյուրավոր ժամանակակից ՀՕՊ միջոցներ, մենք ձեռք ենք բերել տասնյակ հազարներով մեծ տրամաչափի զինամթերք, մենք հարյուր միլիոնից ավելի միայն հրազենային զինամթերք ենք ձեռք բերել, էլ չեմ խոսում «Իսկանդերի», այլ հզոր զենքերի մասին։
Իսկ իրենք ի՞նչ են ձեռք բերել․ 3 ինքնաթիռ, որոնք այդպես էլ որևէ օգուտ չտվեցին, մի քանի տասնյակ հին, իր արժեքը կորցրած Օսա-Ակա-ներ։ Ուրիշ ի՞նչ են ձեռք բերել»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը՝ հավելելով՝ յուրաքանչյուր գրագետ մարդ, ով տիրապետում է ռազմական գործին, շատ լավ գիտի, թե ինչպես կարելի է համեմատել սպառազինություններն ու ռազմամթերքը։
ՀՀ երրորդ նախագահն անդրադարձավ նար պաշտպանական ծախսերի համար հատկացվող միջոցներին՝ ընդգծելով՝ այստեղ կարևորն այն է, թե դրանք նպատակայի՞ն են օգտագործվել, թե՞ ոչ։
«Ճշմարտությունը հետևյալում է, որ այո, 2018-20 թթ․ տարեկան կտրվածքով ավելի շատ գումարներ են հատկացվել պաշտպանությանը, բայց արդյոք այդ հատկացված գումարները նպատակայի՞ն են օգտագործվել, թե՞ մսխվել են։
Ես միայն մի բան կարող եմ ասել, որ այո, 8-9 տարի առաջ, նաև դրանից առաջ, շատ ավելի փոքր հնարավորություններ ունեինք զուտ գնումներ կատարելու, բայց մենք նաև այլ մեծ հնարավորություններ ունեինք, և այդ հնարավորություններն օգտագործել ենք ռազմատեխնիկական աջակցություն ստանալու համար»,- խոսքն ամփոփեց Սերժ Սարգսյանը։

Третий президент Армении Серж Саргсян сегодня в беседе с журналистами ответил на заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что действующая власть в 2018-20гг. закупила больше оружия, чем было приобретено за предыдущие 10 лет.
Третий президент отметил, что это утверждение – наглая ложь, присущая стилю деятельности и сущности нынешних управляющих.
«Самая сильная сторона нынешних управленцев Армении – отсутствие у них стыда. Они без тени стыда могут смотреть другому человеку в глаза и лгать», - сказал Серж Саргсян.
Третий президент Армении отметил, что действующие власти только два раза сказали правду, но эти заявления привели к губительным последствиям.
«На мой взгляд, они, насколько помню, сказали лишь две правды, а точнее, сделали два заявления, которыми руководствовались. Первое, когда они заявили, что ″прикинуться дурачком″ и сорвут Мадридские принципы, не будут руководствоваться этими принципами, что и сделали. И второе – в день войны заявили: что бы ни случилось, не будут считать себя побежденными. Мы увидели, какие бедствия эти два заявления принесли нашей стране», - подчеркнул Серж Саргсян.
Касаясь заявлений о вооружениях, третий президент Армении отметил:
«Не раскрывая слишком многого, скажу, что в упомянутые им годы мы израсходовали на боевой подготовке больше боеприпасов, чем они приобрели за те два года. Хочу напомнить тем, кто либо не в курсе, либо страдает потерей памяти, что на тот момент у нас были дивизионы С-300, причем у единственных в регионе. У нас были ракеты большой дальности, за этот период мы приобрели только более 100 единиц тяжелой бронетехники, сотни современных средств ПВО, десятки тысяч боеприпасов крупного калибра, более 100 миллионов единиц одного только огнестрельного оружия, не говоря уже об ″Искандерах″ и о другом мощном оружии.
А что они закупили? 3 самолета, которые так и не принесли никакой пользы, несколько десятков старых, потерявших ценность комплексов ″Оса-АК″?».
Он отметил, что любой грамотный человек, владеющий военным делом, очень хорошо знает, как сравнивать вооружения и боеприпасы.
Третий президент обратился также к предоставленным на военные расходы средствам, подчеркнув, что здесь важно то, насколько целевым было их использование.