«Ժողովուրդ». Ինչ «սցենար» են մշակել ՔՊ-ականները՝ ՄԻՊ թեկնածուի հարցում
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ԱԺ մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում այսօր կքննարկվի ՀՀ ՄԻՊ թեկնածուի հարցը: Ինչպես հայտնի է, օմբուդսմենի թեկնածուները երկուսն են՝ Անահիտ Մանասյան և Էդգար Ղազարյան:
Հանձնաժողովի անդամներն իրենց քվեարկությամբ պետք է ընտրեն թեկնածուներից մեկին և նրան առաջադրեն ԱԺ-ին: Մեր տեղեկություններով՝ ՔՊ-ն միասնական որոշում ունի արդեն այս հարցում: Բանն այն է, որ ՔՊ-ականներն ԱԺ մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի մշտական ժողովում 1 ներկայացուցչով ավելի շատ են, ուստի մտադիր են միասնական դեմ քվեարկել Ղազարյանի թեկնածությանը, որպեսզի գլխադասային հանձնաժողովը ԱԺ-ին առաջադրի իրենց թեկնածուին՝ Անահիտ Մանասյանին:
Մեր տեղեկություններով՝ ՔՊ-ականներն արդեն «սցենար» են մշակել, որ պետք է իբրև պատճառաբանություն բերեն Ղազարյանի խիստ քաղաքականացվածությունը, մտադիր են հիշեցնել նրա նախկինում արած հայտարարությունները և գրառումները, որտեղ քննադատում է գործող իշխանություններին՝ ցույց տալու համար, որ Էդգար Ղազարյանը չի համապատասխանում չափորոշիչներին և չի կարող «անաչառ» օմբուդսմեն լինել: Իսկ թե որքանով է իրենց թեկնածուն (որը հանրության համար ոչ հայտնի դեմք է) համապատասխանում Սահամանադրությամբ ՄԻՊ-ի համար սահմանված չափորոշիչներին, ՔՊ-ականներն իրենք էլ թերևս այս հարցի պատասխանը չունեն: Կառավարությունից պարտադրել են կողմ քվեարկել, ուրեմն կքվեարկեն»։

«Жоховурд»: «Гражданский договор» разработал сценарий в вопросе кандидата на пост омбудсмена
На заседании постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам сегодня будет обсужден вопрос кандидата на пост Защитника прав человека, пишет газета «Жоховурд». Как известно, на пост омбудсмена выдвинуты два кандидата – Анаит Манасян и Эдгар Казарян.
«Члены комиссии должны избрать одного из кандидатов и представить на рассмотрение парламента. По нашим сведениям, в «Гражданском договоре» есть единое решение по этому вопросу. Дело в том, что депутаты «Гражданского договора» составляют большинство в этой постоянной комиссии, посему намерены проголосовать против кандидатуры Эдгара Казаряна, чтобы профильная комиссия одобрила их кандидата – Анаит Манасян.
По нашим сведениям, представители «Гражданского договора» уже разработали сценарий: они намерены привести в качестве аргумента крайнюю политизированность Эдгара Казаряна, напомнить об озвученных им ранее заявлениях и опубликованных постах, в которых он критикует действующие власти, чтобы показать, что Эдгар Казарян не соответствует критериям и не может быть объективным омбудсменом. А насколько выдвинутый ими кандидат соответствует установленным Конституцией критериям, депутаты «Гражданского договора» сам не знают. Из правительства дано указание проголосовать «за», значит проголосуют», - пишет газета.