Ցանկացած զինծառայող, եթե տեսնում է, որ թշնամին մոտենում է, այլ բան չունի անելու, քան ոչնչացնել թշնամուն, բայց մենք տեսանք, որ այդ կանոնը չի պահվում. Թագուհի Թովմասյան (Տեսանյութ)
12/04/2023 15:04
Սոթքում երեկ  կրակոցները տևել են մոտ 15-20 րոպե, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը:
«Ես տեղեկացա, որ Սոթքի հանքում աշխատակիցներին անմիջապես տարհանել են, որ հնարավոր վտանգները չեզոքացնեն, քանի որ եղել են անկանոն կրակոցներ», - ասաց նա:
Պատգամավորի խոսքով՝ այսօր հարաբերական անդորր է. մեկ-երկու խուլ ձայներ են լսվել շատ հեռվում:
Ինչ վերաբերվում է Տեղ համայնքում տեղի ունեցածին՝  նա ասաց, թե լավ ազդակ չէ, երբ  թշնամուն տեսնելուց հայ զինծառայողները նրանց չեն ոչնչացնում:
«Դասագրքային ճմշատություն գոյություն ունի՝ եթե ցանկացած զինծառայող տեսնում է, որ թշնամին մոտենում է, նա այլ բան չունի անելու, քան ոչնչացնել թշնամուն, բայց մենք տեսանք, որ երեկ այդ կանոնը չի պահվում, ես բացարձակ չէի ցանկանա, որ երեկվա տեսանյութը շրջանառվեր», - ընդգծեց պատգամավորը:
Թովմասյանն ասաց, թե ՀՀ զինված ուժերն ունեն մեկ քայլ անելու անհրաժեշտություն ու պարտականություն՝ երեկվանից ավելի հզոր լինել ու երեկվանից ավելի լավ պաշտպանել մեր հայրենիքի սահմանները:
«Ոչ ոք, մեզնից բացի, մեր հողը չի պաշտպանելու: Մենք չենք կարող խաղաղություն գոռալով  պաշտպանել մեր հողը. մենք գոռում ենք խաղաղություն, իրենք նվաճում են մեր հողը», - ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը:

Тагуи Товмасян: ВС Армении необходимо сделать один шаг – стать сильнее чем вчера и лучше защищать наши границы
Накануне в Сотке обстрел продолжался 15-20 минут, заявила сегодня депутат парламента от фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян в беседе с журналистами.
«Мне сообщили, что сотрудников Соткского месторождения сразу эвакуированы, чтобы нейтрализовать возможные угрозы, поскольку стрельба была беспорядочной», - сказала она.
По словам депутата, сегодня ситуация относительно спокойная: были слышны один-два глухих выстрела очень далеко.
Что касается произошедшего накануне инцидента в общине Тех, то Тагуи Товмасян сказала, что это плохой сигнал, когда при виде врага армянские военнослужащие не уничтожают его.
«Существует книжная истина: любой военнослужащий, если видит, что враг приближается, то единственное, что он должен сделать, уничтожить врага. Но мы видели, что вчера это правило не соблюдалось, я абсолютно не хотела бы, чтобы вчерашний видеоматериал был распространен», - подчеркнул депутат.
Тагуи Товмасян отметила, что у Вооруженных сил Армении есть обязанность и им необходимо сделать один шаг – стать сильнее чем вчера и лучше защищать наши границы.
«Никто кроме нас не будет защищать нашу землю. Мы не можем защищать нашу землю, крича о мире. Мы кричим о мире, а азербайджанцы завоевывают наши земли», - сказала депутат фракции «Честь имею».