«Ժողովուրդ». Միքայել Արզումանյանի վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է դատարան, ովքեր են հրավիրվել հարցաքննության
15/04/2023 10:15
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի դարձավ, թե որ նախկին և ներկա պաշտոնյաները ՊԲ նախկին հրամանատար Միքայել Արզումանյանի գործով կհրավիրվեն Հակակոռուպցիոն դատարան և կհարցաքննվեն։ Այսպիսով, նրանք են ՊՆ նախկին Նախարար Սեյրան Օհանյանը, Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը և ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը:
Նշենք, որ Գլխավոր դատախազությունը երեկ պաշտոնապես հայտնեց, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը Արցախի պատշպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանի վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկել է դատարան:
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 30-ին Միքայել Արզումանյանը ձերբակալվել էր Շուշի քաղաքի և հարակից շրջանների պաշտպանության կազմակերպման ընթացքում պաշտոնեական անփութություն կատարելու մեղադրանքով։
Ըստ ՔԿ-ի՝ գեներալ-լեյտենանտը 2020 թվականի հոկտեմբերի 30-ից մինչև նոյեմբերի 9-ը Շուշիի և հարակից շրջանների պաշտպանության կազմակերպման ընթացքում անփույթ վերաբերմունք է դրսևորել իր ծառայողական պարտականությունների նկատմամբ՝ չկատարելով և ոչ պատշաճ կատարելով դրանք, ինչը անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
Օգոստոսի 31-ին Արզումանյանի ձերբակալման ժամկետը լրացել էր, նա ազատ էր արձակվել, սակայն նրան կալանավորելու միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան, և սեպտեմբերի 1-ին Արզումանյանը կալանավորվել է:
Նշենք, որ Արզումանյանը ՊԲ հրամանատար նշանակվեց 44-օրյա պատերազմի վերջին փուլում՝ 2020թ. հոկտեմբերի 27-ին` փոխարինելով Ջալալ Հարությունյանին. նա պաշտոնից ազատվեց 2021թ. սեպտեմբերին»։

«Жоховурд»: Бывшие и действующие должностные лица будут приглашены в Антикоррупционный суд по делу Микаела Арзуманяна
15/04/2023 11:38
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что бывшие и действующие лица будут приглашены в Антикоррупционный суд по уголовному делу бывшего командующего Армией обороны Микаела Арзуманяна и допрошены. В частноости, будут приглашены бывший министр обороны Армении Сейран Огаанян, президент Арцаха Араик Арутюнян, бывший командующий Армией обороны Арцаха Джалала Арутюнян и бывший начальник ГШ ВС Армении Оник Гаспарян.
Отметим, что генеральная прокуратура Армении накануне официально сообщила, что направила уголовное дело в отношении бывшего командующего Армией обороны Арцаха, генерал-лейтенанта Микаела  Арзуманяна в суд.
Напомним, Микаел Арзуманн был задержан 30 августа 2022 года по обвинению в халатности при обороне Шуши во время 44-дневной войны.
Согласно Следственному комитету, генерал-лейтенант в период с 30 октября по 9 ноября проявил халатное отношение в ходе организации обороны Шуши и прилегающих районов к своим служебным обязанностям, не выполнил или выполнил их ненадлежащим образом, что привело к тяжелым последствиям.
1 сентября 2022 года суд первой инстанции общей юрисдикции Еревана удовлетворил ходатайство осуществляющего производство органа и Микаел Арзуманян был арестован.
Отметим, что Арзуманян был назначен командующим Армией обороны на последнем этапе 44-дневной войны, 27 октября 2020 года, сменив на этом посту Джалала Арутюняна: он был освобождён от должности в сентябре 2021 года.