Երևանը վերահաստատում է խաղաղության գործընթացին հանձնառությունը (Տեսանյութ)
Ապրիլի 18-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Լուի Բոնոն:
Քննարկվել են տարածաշրջանում կայունության հաստատման, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է առկա առանցքային խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները, այդ թվում՝ համապարփակ ու կայուն խաղաղության հասնելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման վերաբերյալ:
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացին ՀՀ հանձնառությունը՝ ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից առավելապաշտական նկրտումներից, ԼՂ ժողովրդի ու ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունից ու ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելու կարևորությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման հրամայականին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգի, այդ թվում՝ ռազմավարական երկխոսությանն առնչվող հարցերի շուրջ:

Армения привержена мирному процессу с Азербайджаном – Мирзоян
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян встретился с заместителем помощника госсекретаря США по Кавказу, региональным конфликтам и Южной Европе Эрикой Олсон.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, на встрече обсуждены вопросы, связанные с установлением стабильности в регионе, урегулированием армяно-азербайджанских отношений, демаркацией и безопасностью границ, разблокированием всех экономических и транспортных связей в регионе, нагорно-карабахской проблемой.
Мирзоян представил подходы армянской стороны по урегулированию существующих ключевых проблем, в том числе по решению вопросов прав и безопасности армян Нагорного Карабаха в целях достижения всеобъемлющего и стабильного мира.
Мирзоян подтвердил приверженность Армении мирному процессу, подчеркнув важность отказа Азербайджана от максималистских притязаний, агрессивной политики и воинственной риторики в отношении народа Нагорного Карабаха и территориальной целостности Армении.
Собеседники обсудили гуманитарную ситуацию, создавшуюся в Нагорном Карабахе, важность разблокирования Лачинского коридора в соответствии с положениями трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам двусторонней повестки Армения-США, в том числе по армяно-американскому стратегическому диалогу.