Այս կառավարությունն ու նրա ղեկավարն այլ բան չունեն անելու, քան հրաժարական տալն ու հեռանալը․ Տիգրան Աբրահամյան
21/04/2023 12:11
ՀՀ գործող իշխանությունները տապալել են երկրի անվտանգության համակարգը, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության հրավիրած ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց նույն խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Միայն վերջին՝ Տեղ գյուղում տեղի ունեցածի հետ կապված՝ ասեմ, որ ՀՀ իշխանությունն Ադրբեջանի հետ ունեցած պայմանավորվածությունների շրջանակներում դեռ 7 ամիս առաջ գիտեր, որ այդ հատվածում Հայաստանն Արցախին կապող ճանապարհի երթուղու փոփոխություն էր տեղի ունենալու և նոր բնագծեր տեղակայելու անհրաժեշտություն է լինելու, և այսօր իշխանության արդարացումները, թե «կանխատեսելի էր Ադրբեջանի կողմից պայմանավորվածությունների խախտումը», «այո՛, թերություններ ունեցել ենք, բայց կարող էր ավելի վատ վիճակ լիներ», որևէ ձևով տրամաբանության մեջ չեն տեղավորվում», - ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։
Ընդգծելով  44-օրյա պատերազմից հետո ձևավորված ցավալի իրականությունում անվտանգային իրավիճակը բարելավելուն ուղղված քայլերի բացակայության հանգամանքը՝ պատգամավորը նշեց՝ Հայաստանի իշխանության արձանագրած ֆունդամենտալ տապալման հետևանքով Ադրբեջանը հսկայական առավելություն է ստացել, ինչն էլ օգտագործում է, իսկ Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են իրենց ձախողումների ու պարտության մեղքը բարդել ՀՀ զինված ուժերի  վրա։
«Սեփական մեղքերը մեղմելու կամ հանրության ուշադրությունը շեղելու նպատակով ՀՀ իշխանությունն ինքն է հարվածներ հասցնում ԶՈՒ-ին և իր քայլերով լուրջ ճգնաժամ ստեղծում։ Որքան էլ սոցիալ-կենցաղային վիճակի, ամրաշինական կամ այլ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկվեն, միևնույն է, դրանք երբեք անհրաժեշտ արդյունավետություն չեն ունենա այնքան ժամանակ, քանի իշխանությունը չի գիտակցում, որ սեփական կաշին փրկելու համար պետության հիմնասյունը որևէ պարագայում չեն սղոցում», - ընդգծեց Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ որքան էլ իշխանության ներկայացուցիչները «գեղեցիկ» քարոզչական հնարքներով ներկայացնեն իրենց գործունեության «արդյունքները», ստուգատեսը առաջնագծում է, իսկ հասարակությունն անընդհատ ականատես է լինում մարդկային ու տարածքային խոշոր կորուստների։
«Կառավարության առաջնային խնդիրը երկրի անվտանգության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ապահովումն է, ինչն այս կառավարությանը  ակնհայտորեն չի հաջողվել։ Իշխանության լեգիտիմությունը միայն ընտրություններով չի արտացոլվում, առաջին հերթին դիտարկվում է կառավարության կենսունակությամբ, արդյունավետությամբ և առաջնահերթությունների կատարմամբ, իսկ այս կառավարությունն իր գլխավոր խնդիրը տապալել է, ինչը բերել է տարածքային և մարդկային հսկայական կորուստների։ Սա նշանակում է, որ այս կառավարությունն ու նրա ղեկավարն այլ բան չունեն անելու, քան հրաժարական տալն ու հեռանալը», - շեշտեց Տիգրան Աբրահամյանը։

Единственное, что должны сделать это правительство и его руководитель, подать в отставку и уйти – Тигран Абрамян
21/04/2023 14:47
Действующие власти Армении провалили систему безопасности страны, заявил сегодня на пресс-конференции секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Обращусь только к последнему инциденту в селе Тех. В рамках договорённостей властей Армении с Азербайджаном еще 7 месяцев назад было известно, что на данном участке будет изменен маршрут дороги, связывающей Армению с Арцахом, и будет необходимость в размещении новых позиций. И сегодняшние оправдания властей, что ″нарушение Азербайджаном договорённостей было прогнозируемым″, ″да, у нас были упущения, но ситуация могла быть хуже″, не укладываются ни в какую логику», - сказал Тигран Абрамян.
Касаясь отсутствия шагов, направленных на улучшение ситуации в сфере безопасности после 44-дневной войны, депутат подчеркнул, что из-за зафиксированного властями Армении фундаментального провала, Азербайджан получил огромное преимущество, которое постоянно использует, а власти Армении продолжают перекладывать вину за свои провалы и поражение на Вооружённые силы Армении.
«Чтобы смягчить собственную вину или отвлечь внимание общества власти Армении сами наносят удары ВС и создают серьезный кризис. Сколько бы власти не пытались предпринимать шаги в направлении улучшения социально-бытовых условий, укрепительных или других работ, все равно, они никогда не будут иметь необходимой эффективности до тех пор, пока власти не осознают, что для спасения собственной шкуры нельзя расшатывать опору, на которой держится государство», - подчеркнул Абрамян.
По его словам, какими бы красивыми пропагандистскими уловками представители власти не представляли «результаты» своей деятельности, проверка бывает на передовой линии, а общество постоянно видит крупные людские и территориальные потери.
«Первоочередной задачей правительства является обеспечение безопасности, территориальной целостности и суверенитета страны, что этому правительству явно не удалось сделать. Легитимность власти определяется не только результатами выборов, но и в первую очередь жизнеспособностью правительства, эффективностью и выполнением первоочередных задач, а это правительство провалило свою главную задачу, что привело к территориальным и человеческим потерям. Это означает, что единственное, что должны сделать это правительство и его руководитель, подать в отставку и уйти», - отметил Тигран Абрамян.