Նոյեմբերի 9-ին Փաշինյանը Դավիթ Տոնոյանի աշխատասենյակում էր, որտե՞ղ է հիմա Դավիթ Տոնոյանը՝ բանտում. Էդգար Ղազարյան (Տեսանյութ)
22/04/2023 15:03
Անկախ նրանից՝ ով է իշխանության՝ բանակի խնդիրն է ապահովել մեր սահմանների անձեռնմխելիությունը, երկրի անվտանգությունը. դա ԶՈՒ սահմանադրական պարտավորությունն է, եթե պարտականություն կատարելու ճանապարհին խոչընդոտի են բախվում, պետք է վերացնեն։ Բանակի համար ինչ տարբերություն՝ թշնամին սահմանին է, թե թիկունքում,  Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է արտակարգ դեսպանորդ և լիազոր նախարար Էդգար Ղազարյանը։
Էդգար Ղազարյանի գնահատմամբ՝  2021 թվականի ԳՇ՝ վարչապետի հրաժարականը պահանջելու հայտարարությունն օդի մեջ մնալու վտանգավորությունն այն է, որ, փաստորեն, ԶՈՒ-ն գիտակցել է, որ Փաշինյանի պաշտոնավարումը աղետալի հետևանքների կարող է հանգեցնել, հայտարարությամբ է հանդես եկել, բայց որին չի հաջորդել գործողություն։
«Առաջին դեպքը չէ, որ պետության ղեկավարը թշնամի է, պատմության մեջ էլի են եղել նման դեպքեր։ Պետական ինստիտուտները, երբ գիտակցում են, որ պետությունը հայտնվել է թշնամու, դավաճանի ղեկավարության ներքո, հեռացնում են դավաճանին, որ կարողանան ազգային շահեր սպասարկող մարդկանց բերել իշխանության»։
Ըստ Էդգար Ղազարյանի՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Նիկոլ Փաշինյանը Դավիթ Տոնոյանի աշխատասենյակում է եղել։ «Տոնոյանը պիտի հարցներ՝ ինչ ես արել, որ եկել ես այստեղ, նրան պետք է հեռացներ՝ վարչապետ ես, գնա քո աշխատասենյակ, ինչու ես եկել թաքստոց, եթե ինչ-որ բան ես արել, գնա, պատասխան տուր։ Տոնոյանն այդպես էլ Փաշինյանին չի հեռացրել աշխատասենյակից, հիմա ինքը որտե՞ղ է՝ բանտում»։

Эдгар Казарян: Никол Пашинян 9 ноября 2020 года находился в кабинете Давида Тонояна. А где сейчас Давид Тоноян?
22/04/2023 16:23
Независимо от того, кто находится у власти, задача армии состоит в обеспечении неприкосновенности границ, безопасности страны. Это конституционная обязанность Вооруженных сил и если они при исполнении своей конституционной обязанности сталкиваются с препятствиями, то должны устранить их. Какая разница для армии откуда наступает враг, где он находится – на границе или в тылу, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am  общественно-политический деятель, бывший посол Армении в Польше, бывший губернатор Вайоцдзорской области Эдгар Казарян.
По оценке Эдгара Казаряна, вся опасность того, что заявление Генштаба ВС Армении в 2021 году с требованием отставки премьер-министра осталось в воздухе заключается в том, что они осознали, что дальнейшее пребывание Пашиняна на посту премьер-министра может привести к катастрофическим последствиям, выступили с заявлением, но не предприняли никаких действий.
«Это не первый случай, когда глава государства – предатель Родины, враг, в истории были такие случаи. Когда государственные институты осознают, что государство оказалось в руках врага, предателя, отстраняют предателя, сажают его в тюрьму, чтобы привести к власти людей, обслуживающих национальные интересы», - сказал Эдгар Казарян.
По его словам, 9 ноября 2020 года Никол Пашинян находился в кабинете Давида Тонояна.
«Разве Тоноян не понимал, что должен спросить его: зачем ты пришел сюда, что такого ты сделал? Должен был выставить его, сказать: ты премьер-министр, иди в свой кабинет, почему прячешься, если сделал что-то, то иди, понеси ответственность. Тоноян так и не выставил Пашиняна из своего кабинета. А где сейчас Давид Тоноян? В тюрьме» - отметил Эдгар Казарян.