Պապիկյանն ու Լենցովը քննարկել են խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տիրող օպերատիվ իրավիճակը
Ապրիլի 28-ին ընդունել եմ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, պաշտպանական հարցերով կցորդ, գնդապետ Իգոր Շչերբակովը և Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նախկին հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովը:
Ողջունել եմ գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին նոր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել նրան հաջողություններ խաղաղապահ առաքելության ընթացքում:
Քննարկել ենք Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ և խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տիրող օպերատիվ իրավիճակն ու առկա խնդիրները, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:
Ընդգծել եմ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերի անշեղ կատարման անհրաժեշտությունը և կարևորել Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը», - գրել է նախարարը։

Папикян и Ленцов обсудили оперативную обстановку в зоне ответственности РМК в Нагорном Карабахе
Министр обороны Армении Сурен Папикян и командующий российскими миротворческими войсками Александр Ленцов обсудили сегодня на встрече оперативную обстановку в зоне ответственности российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе.
На встрече присутствовали посол России в Армении Сергей Копыркин, атташе по оборонным вопросам посольства Игорь Щербаков и экс-командующий контингентом Андрей Волков.
«Стороны обсудили ситуацию и существующие проблемы вокруг Нагорного Карабаха и в зоне ответственности российского миротворческого контингента, ряд вопросов, направленных на повышение эффективности миротворческой миссии РФ», - сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Сурен Папикян заявил на встрече о необходимости неукоснительного выполнения всех пунктов трехстороннего заявления глав Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, отметил важность усилий по скорейшему разблокированию Лачинского коридора, связывающего Нагорный Карабах с Арменией.