Փոքր Վեդին տարեկան կտնտեսի շուրջ 1 միլիոն դրամ
Փոքր Վեդին Արարատի մարզի Վեդի խոշորացված համայնքի 19 բնակավայրերից մեկն է, որը գտնվում է զբոսաշրջային ակտիվ երթուղու՝ Խոր Վիրապ տանող միջպետական մայրուղու վրա։ Տարիներ շարունակ գյուղ մտնող ճանապարհը մթնշաղից հետո հայտնվել է խավարում՝ խնդիրներ ստեղծելով վարորդների ու հետիոտների համար: Իսկ բնակավայրում եղած լուսավորության հին համակարգը գործել է գազային ու շիկացման լամպերով, եղել ոչ արդյունավետ ու շատ ծախսատար։ Համայնքը մեծ գումարներ է ներդրել լամպերը փոխելու համար։  Նոր տեխնոլոգիաների ներդրման արդյունքում Փոքր Վեդիում խնդիրն արդեն լուծվել է: Ավելին՝ տարեկան կտնտեսվի շուրջ 1 միլիոն դրամ: Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) ենթակառուցվածքների արդիականացման ծրագիր են իրականացրել այս գյուղում:
Տարիների գործընկերները հավատարիմ են մնում մարզերն ուշադրության կենտրոնում պահելու որդեգրած սկզբունքներին: Փոքր Վեդիում  արտաքին լուսավորության արդիականացված համակարգի համար տեղակայվել են 100 վատտ հզորությամբ  էներգախնայող ԼԵԴ լուսարձակներ։ Լուսավորվել է շուրջ 2 կմ ճանապարհ՝ գյուղի գլխավոր փողոցն ու  գյուղ մտնող հատվածը, ինչի նպատակով չորս հենասյան վրա տեղադրվել են լուսարձակներ:
Ժամանակակից համակարգի գործարկմանը մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, FPWC-ի հիմնադիր-տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը, Վեդի խոշորացված համայնքի ղեկավար Գագիկ Սարգսյանը, ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը և համայնքի բնակիչները։
«Առհասարակ, բոլոր երկրներում զարգացման լոկոմոտիվը հիմնականում մայրաքաղաքն է: Դա բնական է, սակայն հարկավոր է խուսափել բոլոր ծրագրերը մի տեղ կենտրոնացնելու և մայրաքաղաք-պետություն կառուցելու գայթակղությունից: Մարզերի համաչափ զարգացումը նույնքան կարևոր և լուրջ մարտահրավեր է: Վիվա-ՄՏՍ-ի կառավարման մոդելում էական տեղ է հատկացվում պատասխանատու մոտեցմանը: Տարբեր բնակավայրերում ենթակառուցվածքներ զարգացնելը բխում է այդ տրամաբանությունից: Մեր ծրագրերի շնորհիվ Հայաստանում տարեցտարի ավելանում է էներգախնայող համակարգից օգտվող գյուղերի թիվը: Լուսավորված փողոց ունենալը քաղաքի մենաշնորհը չէ: Դա քաղաքակիրթ կենսաձևի տարրական պայման է», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Վեդի խոշորացված ու սահմանամերձ համայնքը, մոտ գտնվելով Հայաստանի ամենակարևոր բնապահպանական տարածքներին, մեր գործընկերության թիրախում է։ Դա ենթադրում է, որ մոտ ապագայում այստեղ զարգացման տարբեր ծրագրեր ու ներդրումներ ենք անելու», - ասել է FPWC-ի հիմնադիր-տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը։
Ծախսարդյունավետ ենթակառուցվածքների գործարկման համար, համադրելով տեխնոլոգիական և բնապահպանական ոլորտների նորարարական մոտեցումները, Վիվա-ՄՏՍ-ն ու FPWC-ն պարբերաբար խոշոր ծրագրեր են իրականացնում  սահմանապահ, ինչպես նաև հեռավոր համայնքներում: Միայն 2022 թվականին, Վիվա-ՄՏՍ-ն այդ նպատակով ներդրել է ավելի քան 120 մլն. դրամ:

Poqr Vedi is one of the 19 settlements of the enlarged Vedi community of Ararat region, which is located on an active tourist route, the interstate highway leading to Khor Virap. For years, the road to the village has been dark after dusk, which created problems for drivers and pedestrians. The old lighting system in the settlement used to run on gas and incandescent lamps, making it ineffective and very expensive. The frequent need to replace the light bulbs used to deplete the community budget. As a result of the introduction of new technologies, the problem in Poqr Vedi has already been solved. Moreover, with the new lighting, about 1 million AMD will be saved annually. Viva-MTS and the Foundation for Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) implemented an infrastructure development project in this village.
For years, the colleagues remain faithful to the adopted principles of keeping the regions in the center of attention. 100-watt energy-sufficient LED lamps have been installed for the modernized outdoor lighting system in Poqr Vedi. About 2 km of the road – the main street and the entrance of the village, has been illuminated with floodlights mounted on 4 pillars.
"Being close to the most important environmental areas of Armenia, the enlarged community of borderland Vedi, is the target of our partnership. It implies that in the near future we will make various development projects and investments here," said the Founder-Director of FPWC Ruben Khachatryan.
“As a rule, the capitals are the locomotive for the development of countries. It is natural, but we should avoid concentrating all the projects in one place and building a capital-state. The balanced development of the regions is an equally important and tough challenge. Viva-MTS attaches a huge importance to the responsible attitude towards that matter. And it’s what leads us to the road of developing infrastructures in various settlements. The number of villages in Armenia using energy saving systems keeps increasing owing to our projects. Illuminated streets are not a privilege of urban communities. It is an elementary condition for a civilized living,” said Viva-MTS General Director Armen Avetisian.
Viva-MTS General Director Armen Avetisian, Ruben Khachatryan, the Founder-Director of FPWC, Gagik Sargsyan, the head of the enlarged Vedi community, Programs Coordinator Martin Maralchyan, and community residents took part in the launch of the system.
Combining innovative approaches in the technological and environmental fields to operate cost-effective infrastructures, Viva-MTS and FPWC regularly implement large-scale projects in borderland as well as remote communities. Only in 2022, Viva-MTS has invested more than 120 million AMD for this purpose.