Այն, ինչ տեսա առաջնագծում, սարսափելի էր, հաճախ մտածում եմ՝ ինչպես չխելագարվեցի. «Անահիտ» ջոկատի հրամանատար (Տեսանյութ)
02/05/2023 15:27
Այն, ինչ արել է թուրքը մեր հանդեպ, աշխարհում որևէ ազգ մեկ այլ ազգի հանդեպ չի արել, ինչպե՞ս կարող են որոշ մարդիկ՝ այն էլ ղեկավարներ, խոսել թուրքի հետ խաղաղ համակեցության հնարավորության, թուրքի հետ հարևանություն անելու մասին, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է «Անահիտ» ջոկատի հրամանատար, պահեստազորի փոխգնդապետ Անահիտ Մարտիրոսյանը։
«Թուրքի հետ ապրել քարոզողներին պիտի տամ ռազմական կոշիկներս, ասեմ՝ անցիր այն ճանապարհը, որը ես եմ անցել. եթե անցած լիներ, չէր կարող ասել, թե թուրքի հետ հնարավոր է ապրել», - նշել է նա։
Անահիտ Մարտիրոսյանի գնահատմամբ՝ 1994 թվականին թուրքը զինադադար էր խնդրում, աղերսում, այն ժամանակ ոչ թե պետք էր հրադադարի համաձայնել, այլ պետք էր ստիպել կապիտուլյացիա ստորագրել։
«Անահիտ» ջոկատի հրամանատարն ընդգծում է՝ եթե 1994թ.-ին մինչև վերջ գնայինք, չէին լինի ոչ 2016 թվականի պատերազմը, ոչ 44-օրյայի արհավիրքը, ոչ դրանից հետո եղած ողբերգությունները։

То, что я видела на передовой, было ужасно, часто думаю, как я не сошла с ума – командир отряда «Анаит»
02/05/2023 18:49
То, что совершил турок по отношению к нам, ни одна нация в мире не сделала в отношении другой нации. Как могут некоторые люди, причем руководители, говорить о возможности мирного сосуществования с турком, о соседстве с турком? Об этом заявила  в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am командир разведывательного отряда «Анаит», подполковник запаса Анаит Мартиросян.
«Пропагандирующим жизнь с турком я должна дать свои военные сапоги и сказать: пройди ту дорогу, которую я прошла: если бы прошел, не мог бы говорить, что можно жить с турком», - отметила Анаит Мартиросян.
По ее оценке, в 1994 году турок умолял, просил о прекращении огня, тогда нужно было соглашаться не на перемирие, с принудить к подписанию капитуляции.
Командир отряда «Анаит» подчеркнула, что если бы в 1994 году мы пошли бы до конца, то не было бы ни войны 2016 года, ни 44-дневной катастрофы, ни трагедий, которые произошли после этого.