Արդյո՞ք ռուսական ռազմաբազան կմնա Հայաստանում, եթե Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ պայմանագիր ստորագրվի
Երեկ Պրահայում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ը չի կարողացել կատարել Հայաստանի նկատմամբ ունեցած պարտավորությունները և ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերություններում դժվարություններ կան:
Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ միջազգային հարաբերություններում կան դժվարություններ. «Եվ քանի որ միջազգային հարաբերություններն արդեն զրոյացված են, նոր գործընթաց է գնում: Այս տարիների ընթացքում համաշխարհային նոր կարգ պետք է ձևավորվի, եթե աշխարհը վերջնականապես չոչնչանա միջուկային պատերազմի հետևանքով»:
Քաղաքագետի խոսքով՝ նոր կոալիցիաներ կձևավորվեն, որովհետև աշխարհը գնում է դեպի բազմաբևեռ համակարգի. «Ինչ վերաբերում է այդ կառույցներին՝ ՀԱՊԿ, ԵԱՀԿ, ԵՄ, ՆԱՏՕ, դրանք բոլորը տրանսֆորմացիայի մեջ են գտնվում: Ենթադրվում է, որ նոր հարաբերություններ ու կազմակերպություններ կձևավորվեն մոտակա 2-3 տարվա ընթացքում: Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ-ի հետ դժվարություններին, ապա պետք է ընդգծել, որ այն ստեղծվել է Ռուսաստանի շուրջ և հենց նույն ՌԴ-ն ՀԱՊԿ-ի հետ ունի դժվարություններ: ՀՀ-ի դժվարությունները ՀԱՊԿ-ի հետ առանձնահատուկ բան չեն, քանի որ դա չկայացած կառույց է, ինչպես ԵԱՀԿ-ն, ԵՄ-ն: Դրանք նախկին միջազգային հարաբերությունների կառույցներ են՝ 1945 թվականի պատերազմից հետո ստեղծված, և քանի որ այդ հարաբերություններն արդեն չկան, հարցականի տակ է այդ կազմակերպությունների ճակատագիրը»։
Դիտարկմանը, եթե Հայաստանը Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքի՝ արդյո՞ք դրանից հետո ՀՀ-ում ռուսական ռազմաբազայի անհրաժեշտությունը կլինի և այն կմնա՝ Դանիելյանը պատասխանեց. «Նույն այդ կերպ մենք կարող ենք հարց բարձրացնել, թե ՆԱՏՕ-ի զորքերը Վրաստանում, Ուկրաինայում կլինե՞ն, թե՞ ոչ: Այդ ամեն ինչը դրված է հարցականի տակ: Նաև հարցականի տակ է դրված, թե ով ում բարեկամն է, ով, ում թշնամին է: Նույն Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, բայց ինքը շատ դեպքերում ՆԱՏՕ-ի որոշումներին դեմ է գնում։ Այսինքն՝ մի անհասկանալի վիճակ է, և միջազգային հարաբերություններում ինչ-որ նոր «ճարտարապետություն» պետք է լինի, որպեսզի պարզվի այդ ամենը: Պարզապես, մենք այդ ամենը մեր կաշվի վրա զգում ենք»:
Անդրադառնալով Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ համաձայնագրի ստորագրմանը՝ քաղաքագետը նշեց, որ այդ ամենը կախված չէ միայն մեզանից ու այդ երկրներից՝ Ադրբեջանից ու Թուրքիայից։
«Եվ պատահական չէ, որ տարբեր միջնորդներ են հայտնվել՝ Ռուսաստան, ԵՄ, ԱՄՆ: Դրանք բոլորն էլ տարբեր հարթակներ են, իսկ դա նշանակում է, որ շարժվում են տարբեր օրակարգերով: Հայ-ադրբեջանական այս հակամարտությունը վերաբերում է նաև այդ միջնորդներին, ու հիմնական հակասությունը ոչ միայն Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև է, այլև այդ միջնորդների՝ ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի: Եվրոպայում նույնպես կան խնդիրներ: Օրինակ՝ Ֆրանսիայի նախագահն իր հայտարարություններում ինչ-որ ձևի հակասության մեջ մտավ ԱՄՆ-ի հետ»,- նշեց նա։
Դանիելյանը շեշտեց, որ ստորագրվող համաձայնագիրը կախված է գլոբալ այս գործընթացներից. «Այսինքն՝ որոշվում է Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքական ապագան և այստեղ կա պայքար ոչ միայն մեր միջև, այլև խոշոր խաղացողների: Կարծում եմ՝ դա շատ բարդ գործընթաց է և այդքան էլ հեշտ չի նման պայմանագիր կնքելը: Երեկ էլ Վաշինգտոնում չկարողացան համաձայնության գալ, քանի որ անընդունելի կետեր կային: Դրանք մի կողմից ՀՀ-ի և Ադրբեջանի համար անընդունելի կետեր էին, մյուս կողմից՝ երկու խաղացողների: Այստեղ պետք է հաշվի առնել նաև Իրանի դերը: Եթե շատ մեղմ արտահայտվենք՝ Իրանը սառը պատերազմի մեջ է Արևմուտքի հետ, որը ցանկացած պահի կարող է վերածվել տաքի: Իսկ դա մեզ նույնպես վերաբերում է, քանի որ այդ գործողությունները կարող են լինել նաև մեր տարածքներում»:

Останется ли российская военная база в Армении в случае подписания соглашения с Азербайджаном и Турцией?
Вчера премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в Праге, что ОДКБ не смог выполнить свои обязательства в отношении Армении и в отношениях с ОДКБ есть трудности.
Политолог Степан Даниелян отметил в беседе с корреспондентом Aysor.am, что трудности есть в международных отношениях: «И поскольку международные отношения уже обнулены, идет новый процесс. За эти годы должен быть сформирован новый мировой порядок, если мир не будет окончательно уничтожен вследствие ядерной войны».
По словам политолога, будут сформированы новые коалиции, поскольку мир движется к многополярности. «Что касается этих структур – ОДКБ, ОБСЕ, ЕС, НАТО, то все они находятся в процессе трансформации. Предполагается, что новые отношения и организации будут сформированы в течение ближайших 2-3 лет. Что касается ОДКБ, то следует подчеркнуть, что она была создана вокруг России и у той же РФ есть трудности с ОДКБ. Трудности в отношениях Армении и ОДКБ не являются чем-то необыкновенным, поскольку эта, как и ОБСЕ, ЕС – несостоявшаяся структура. Это структуры бывших международных отношений, созданные после войны 1945 года, и поскольку этих отношений больше нет, под вопросом также судьба этих организаций».
На замечание, если Армения заключит мирный договор с Азербайджаном и Турцией, будет ли после этого необходимость в присутствии российской военной базы в Армении и останется ли она, Степан Даниелян ответил: «Точно так же мы можем поднять вопрос, сохранятся ли позиции НАТО в Грузии, Украине или нет? Все это оказалось под вопросом. Поставлено также под вопрос, кто чей друг, кто чей враг. Та же Турция – член НАТО, но во многих случаях она идет против решений НАТО. То есть, создалась непонятная ситуация, в международных отношениях должна быть какая-то новая «архитектура», чтобы все это выяснилось. Просто мы чувствуем все это на себе».
Касаясь подписания соглашения с Азербайджаном и Турцией, политолог отметил, что все это не зависит только от нас и этих стран – Азербайджана и Турции.
«И вовсе неслучайно, что появились разные посредники – Россия, ЕС, США. Это разные площадки, что значит – руководствуются разными повестками. Этот армяно-азербайджанский конфликт касается также других посредников и основное противоречие здесь не только между Арменией и Азербайджаном, но и этими посредниками – РФ и США, ЕС. В Европе тоже есть проблемы. Например, президент Франции в своих заявлениях в некотором роде вступил в противоречие с США», - отметил он.
Степан Даниелян подчеркнул, что подписываемое соглашение зависит от этих глобальных процессов. «То есть, решается геополитическое будущее Южного Кавказа и здесь идет борьба не только между нами, но и крупными игроками. Думаю, что это очень сложный процесс, и такой договор нелегко заключить. Вчера в Вашингтоне не смогли прийти к согласию, поскольку были неприемлемые пункты. С одной стороны, эти пункты неприемлемы для Армении и Азербайджана, а с другой стороны – для двух игроков. Здесь нужно учитывать также роль Ирана. Если выразится очень мягко, то Иран находится с Западом в холодной войне, которая в любой момент может превратиться в горячую стадию. А это касается и нас, поскольку эти действия могут быть также на наших территориях».