Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումն անհնար է առանց Թուրքիայի. ՀՀ ԱԺ նախագահ (Տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետությունը որևէ տարածքային պահանջ չունի Ադրբեջանի նկատմամբ, Անկարայում այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է և հետաքրքրված Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում։
«Մենք որևիցե խնդիր չենք տեսնում առևտրային առումով տարածաշրջանը բացելու հարցում։ Ադրբեջանից Նախիջևան, ինչպես նաև Թուրքիա բեռներն ու մարդիկ կարող են ազատ ձևով տեղաշարժվել՝ հաշվի առնելով ՀՀ օրենսդրությունը և ինքնիշխանությունը», - ասել է ԱԺ նախագահը։
Սիմոնյանն ասել է, որ Հայաստանը մշտապես առաջարկել և առաջարկում է Ադրբեջանին հայելային հետ քաշել բոլոր այն զորքերը, որոնք գտնվում են սահմանին։
«Ես գտնում եմ, որ այս տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումն անհնար է առանց Թուրքիայի և մենք մեծահույս ենք, որ Թուրքիան գործուն քայլեր կձեռնարկի այս տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ նախագահը։

Установление мира в регионе невозможно без Турции – спикер парламента Армении
Республика Армения не имеет каких-либо территориальных требований к Азербайджану, заявил сегодня спикер парламента Армении Ален Симонян в Анкаре.
Он отметил, что Армения готова и заинтересована в вопросе заключения соглашения о мире с Азербайджаном.
«Мы не видим проблем в открытии региона для торговых целей. Из Азербайджана в Нахиджеван и Турцию грузы и люди могут перемещаться свободно, конечно, учитывая законодательство Армении и ее суверенитет», - сказал спикер парламента Армении.
Ален Симонян сказал, что Армения всегда предлагала и предлагает зеркально отвести войска, которые сегодня находится на границе.
«Я считаю, что установление мира в регионе невозможно без Турции.  Мы полны надежд, что Турция предпримет действенные шаги в вопросе установления мира в регионе», - подчеркнул спикер парламента Армении.